kas vaimuhaigus 07.05.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen mures oma ema vaimse tervise pärast.Nimelt ta usub lausa paranoiliselt,et isal on teine perekond,vahel usub,et lausa mitmeid.Vanematel vanust juba 71 a.Isa "teise pere liikmed" naeravad ta üle avalikult,kuulavad ta telefonikõnesid pealt,lindistavad ta jutte.Elama pidavat nad kõrvalasuvas majas,kust jälgivad tema tegemisi.Isa peab saabuma koju kella pealt,ka märgib ta ülesse auto spidomeetrinäidu.Nüüd on uueks teemaks,et armukeste lapsed värvivad isal juukseid.Meist keegi seda ei saa aru.Oma väiteid kaitstes läheb ta väga marru ja meie jutt ei jõua tema teadvuseni.Tal on kinnisidee,et see on nii ja meie väited on valed.Tavaseltskonnas on ta tavaline intelligentne vanaproua ja keegi ei oskaks midagi kahtlustada.Hakkab vaid nutma,kui rääkida nendest probleemidest.Et ta on ohver ja õnnetu.Kahjuks hakkab pere tast võõranduma.Arsti juurde ta ei nõustu pöörduma,sest probleemi temal pole.Haige pidavat olema isa,kes oma armukestehordidega teda kiusavad.Ravimeid ta ei söö,isegi antiallergeene ei tarvita,vaid kannatab tolmuallergia all.Mida teha?Mure on nii suur.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimese ealised muutused (suuresti individuaalsed, vanuses üle 65--70--75 hakkavad "nõrgemad lülid" tunda andma) ja ka psüühilised häired käsikäes võivad avalduda luululiste elamustena (Luul = ekslik, veendumuslik, kriitikale mittealluv mõtlemine, millel võib, aga ei pruugi, ka mõningast tõepõhja all olla) ja mida saab ravida/mõjutada: 1. Usalduslik vahekord (vaidlemine muudab olukorra veelgi halvemaks) kaaskondsetega, peretohtri ja/või psühhiaatriga.
2. Teatud medikamentoosne ravi organismi tugevdamiseks on vajalik, arstirohu määrab psühhiaater (on häid ja väga häid rohte). 3. Psühhoteraapia jt üldtervistavad võtted, aju ja närvisüsteemi tugevdamine. Pöörduge psühhiaatri poole. Saate abi.
Parimate soovidega Jüri O.-M. Ennet