Varvastel küüneseen - palun Teie kommentaari. 02.12.23 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Kahjuks on kliinik.ee keskkonnast nahaarst kadunud, järjekorrad nahaarstidele pikad ja seetõttu kirjutan perearstile.

Sain ca 10 a tagasi ühiskasutatavast pesuruumist jalalaba nahaseene mida ravisin (terbital) korralikult kuid ilmselt ikkagi arenes see aastate jooksul edasi küüneseeneks.

Olen juba aastaid kahtlustanud et on küüneseen. Lisasin kirjale ka pildi probleemsetest küüntest. Kindlasti on seen kolmel küünel parema jala kaks väikest varvast ja vasaku jala viimane väike varvas) ja arvan et areneb vaikselt veel kahel küünel (parema jala suurest varbast järgmine varvas ja vasaku jala teine väike varvas). Ülejäänud küüned paistavad korras.

Käesoleva aasta augusti algusest saadik olen küüneseenega varbaküüntele(mõlema jala kahe viimase väikese varba) pannud Excilori (https://www.apotheka.ee/excilor-forte-kuuneseene-ravivahend-30ml-pmm0213835ee) üks kord päevas vastavalt kasutusjuhendile. Tean, et see pole ravim aga lootsin sellest siiski palju. Tänase seisuga olen seda kasutanud iga päev ühel ja samal ajal pea-aegu 4 kuud järjest ja visuaalselt hinnates on tulemus selline, et küüneseen on hoopis hullemaks läinud (vohama hakanud?), ravitud küüned on koledamaks muutunud (mul on enne ravi alustamist samuti fotod samadest küüntest).

Minu küsimused on järgmised:
1. Kas tohin jätkata Excilori kasutamist?
2. Kas antud olukorras oleks abi käsimüügiravimist Exotafin (https://www.apotheka.ee/exotafin-ravimkuunelakk-78-22mg-ml-3-3ml-n1-pmm0215374ee)? See on väga kallis ravim ja seda on pakendis kõigest 3,3ml - seetõttu olen väga kaalutlev selle proovimise osas. Kas antud juhtumi puhul tasub loota et Exotafin seene kõikidelt seenega küüntelt välja ravib 100%? Või äkki ei tasugi mul seda proovima hakata? Kui soovitate siis kas saaksite ka raviskeemi anda?

Palun Teie arvamust selles küsimuses?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Vajalik on võtta korralik proov ja seejärel saab otsustada tablettravi osas, ka siin on erinevad skeemid, pulss ja pidevravi. Perearstil on kõik võimalused proovi võtmiseks ja saatmiseks laborisse ja määrata ka ravi.
Paiksete vahenditega ei soovita rohkem proovida, kui diagnoos pole selge.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi