Haige pärast talisuplust 17.04.23 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Küsimus selline, et kas talisuplemine ka kuidagi immuunsust nõrgestada või kahjustada võib? Hakkasin talisuplusega tegelema 2021. a sügisest ja esimene hooaeg möödus kaebusteta. 2022. a sügishooajal, eelkõige detsembrist rääkides hakkasin aga iga 2-3 nädala tagant haigeks jääma. Sümptomid olid küll kerged (kurguvalu, kerge nohu, kerge köha, palavikku pole jne). Sedasi see kestis 2022. a detsembrist kuni käesoleva aasta veebruarini. Vahest sai ka kerge köha ning nohuga suplemas käidud. Vees ei ole ma talviti väga pikalt olnud- alla minuti. Veebruarist otsustasin suplemise pausile panna ja seejärel püsisin terve. Märtsi keskpaigal läksin taas vette pärast kuuajast pausi, pikalt ei olnud, riided vahetasin soojas ruumis ning järgmine päev oli jälle kurk haige, siis paari päeva pärast nohune ja köhane (ca 5-7 päeva pärast sümptomid kadusid). Pidasin taas terve kuu vahet, olin täiesti terve ja otsustasin nüüd aprillis uuesti vette minna ja tulemus täpselt sama, järgmine päev jälle kurk haige.
Kas oskate sellisele asjale mingi seletuse anda? Kuidas peaks edaspidi talisuplusega toimetama, kas pigem seda vältima või külmas vees oleku perioodi pikendama?
Tänan!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Talisupluse konkreetset mõju on raske ennustada. Jah, usutakse, et karastamine on kõigile ühtemoodi hea. Aga nii see alati ei ole. Vesi 2-3 C ei ole meie loomulik keskkond, kui ilmnevad sellised mõjud, siis on targem talisuplusest loobuda.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi