Veidrad hood 13.03.23 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 18-aastane neiu ning viimased 5 kuud olen vaevelnud halva enesetundega.
Siiani on kõik arstid mulle kinnitanud, et mul on ärevus ja sellest tulenevalt olen tarvitanud rahustavaid käsimüügiravimeid, mis mul muretseda soovitati. Aga siiani ei ole need mu enesetundes mingeid muutusi tekitanud. Nüüd viimasel kahel nädalal on mind korduvalt tabanud aga veel ka teistsugused hood, kus olen viibinud täiesti rahulikus meeleolus ja keskkonnas ning täiesti ootamatult pöördub kõik väga halvaks. Kõigepealt läheb silme eest mustaks, kõrvus hakkab kohisema, keha värisema ja higistama, süda läheb pahaks ja hakkab puperdama ning jõud kaob täiesti ära. Täielik pimedus kestab mitu minutit ning kui pilt tagasi tuleb, jäävad silmade ette veel tükiks ajaks nagu mustad laigud. Peale esimest sellist hoogu võtsin uuesti ühendust perearstiga, kes kutsus vastuvõtule. Nagu varemgi, teostati mullle EKG, mõõdeti vererõhku ja-suhkurt. Palusin teha üldvereproovi, et teada saada, äkki on mul mingeid vitamiine vähe, aga öeldi, et pole vaja. Lõpuks kinnitati mulle, et tegemist jätkuvalt on ärevusega, samas öeldi ka, et pulss on pisut kiire ja vererõhk võiks olla kõrgem, aga kuna olen 167 cm pikk ja kaalun 46 kg, ehk alakaaluline, on see ilmselt sellest. Nüüd otsin endale psühholoogi, kelle vastuvõtule minna, aga selle nädala jooksul on taolisi hooge olnud juba kaks tükki. Üks neist juhtus kodus rahulikult olles ja teine jalgpallimängul. Tunnen, et ei tahagi enam kuskile minna ja midagi teha, sest minu hood hirmutavad mu sõpru ka. Kas tõesti ongi kõik minu peast tekkinud vaevused või peaksin ikkagi laskma end rohkem uurida?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Teid on uuritud ja ei ole leitud kehalise haiguse tunnuseid. Kõik, mis kirjeldate on omane ärevushäirele. See vajab vastavat ravi, nõu annab perearst, kaasates psühholoogi, psühhiaatri, füsioterapeudi jt spetsialistid.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi