Sooviks tõlget 07.02.23 / Perearst

Külastaja küsib:

. Histoloogiliselt mittesarvestuv mitmekihiline lameepiteel, üksikutes intraepiteliaalsetes kiudsidekoelistes papillides dilateerunud hüpereemilised kapillaarid, mikroverevalandused ja minimaalselt lümfotsüüte ning eosinofiile. Näärmeline limaskest on hüperplastiline, hüpereemiline ja turseline, infiltreeritud tagasihoidliku ümarrakulise ja granulotsütaarse põletikuinfiltraadiga sh ka arvukate eosinofiilidega. Värving PAS-Altsiaansinine nii pinna- kui ka näärmete epiteelis toob esile ulatusliku intestinaalset tüüpi metaplaasiat. Gastroösofageaalne reflukshaigus ösofagiidiga ja Barretti metaplaasiaga. Näärmelises epiteelis düsplaasia leid puudub

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Aus ja ilustamata vastus on see, et tegemist on vähieelse seisundiga, mida tuleb jälgida koostöös perearsti ja gastroenteroloogiga, vajadusel ka maohapet vähendav ravi.
Leidsin netiavarustest hea ülevaate Teie probleemist, vt allpool.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Reflukshaigus – happelise maosisu sattumine söögitorusse, mis avaldub kõrvetistena ja põhjustab söögitoru kroonilist põletikku. Kui haigus on tekitanud limaskesta moondumise (nn Barreti metaplaasia), on söögitoru vähi tekke risk juba 30-60 korda tõusnud.
GASTROÖSOFAGEAALNE REFLUKSHAIGUS

Maosisu tagasiheidet söögitorru esineb vahetevahel kõigil tervetel inimestel ja tavaliselt ei põhjusta see vaevusi. Gastroösofageaalne reflukshaigus (GERD) tekib juhul, kui refluksi ehk maosisu tagasivoolu sagedus ja maht on sellised, et põhjustavad inimesel haigussümptomeid ja/või söögitoru limaskesta kahjustust.
GERD on levinud seedetraktihaigus, mille sagedus on viimase aastakümne jooksul kahekordistunud. Miks on selline tendents tekkinud, ei ole teada. Ehk maksab inimkond lõivu muutunud elustiili ja toitumisharjumuste eest, mis on põhjustanud kehakaalu tõusu, mao aeglase tühjenemise ja vajaduse toota enam maosoolhapet aitamaks omastada säilitusainetega kiirtoitu?
GERD-i tekke uurimisel on olulisena välja toodud söögitoru sulgurlihase normist sagedasem lõõgastumine. Seda soodustab kaasuv vahelihase song (diafragmaalherina). Olulise tähtsusega on ka seedevalgu pepsiini ja kaksteistsõrmiksoole kahjustav toime söögitoru limaskestale.

Reflukshaiguse avaldumisvormid
Eristatakse kolme GERD-i avaldumisvormi:
1. NERD (non-erosive reflux disease), mille korral esinevad ainult subjektiivsed, ise tajutavad vaevused ja endoskoopilisel e maosondiga tehtaval uuringul on söögitoru limaskest normis. See vorm esineb 55–70%-l reflukshaigusega inimestest.
2. Erosiivne ösofagiit, millel on neli raskusastet. Sagedamini esineb kerge ja keskmise raskusega ösofagiiti, haiguse rasked vormid on harvemad. Erosiivset ösofagiiti esineb 30–45%-l reflukshaigusega patsientidest. Patsiendi vaevused ei ole korrelatsioonis reflukshaiguse raskusastmega. Kõrvetised ja tagasivool esinevad kuni 75%-l GERD-ihaigetest. Tavaliselt tekivad need päeval pärast söömist. Öised vaevused viitavad raskemale ösofagiidile. Harvemini avaldub GERD ebatüüpiliste, söögitoruväliste sümptomitena, millest sagedasemad on krooniline köha, hääle kähedus, astmalaadsed vaevused, kõripõletik (larüngiit). Ösofagiidi endoskoopiline leid puudub rohkem kui pooltel sellistel haigetel.
3. Barretti metaplaasia (Barretti söögitoru) korral tekib vastusena maosisu refluksist tingitud kroonilisele kahjustusele söögitoru limaskesta muutus. Söögitoru lameepiteel asendub mao tüüpi silinderepiteeliga ning viimase muutuste foonil on võimalik vähi (adenokartsinoomi) areng. Vähi riskigruppi kuuluvad valget rassi keskealised mehed, kellel on GERD-i vaevused vähemalt kord nädalas viie aasta vältel. Naiste hulgas esineb Barretti metaplaasiat 10 korda vähem. Barretti söögitoru on 6–12% patsientidel, kellele tehakse gastroskoopia reflukshaiguse vaevuste tõttu.
Oluline on teada, et reflukshaiguse loomuliku kulu käigus ei arene NERD ösofagiidiks ega Barretti metaplaasiaks, ka erosiivse ösofagiidi muutumine Barretti metaplaasiaks on vähe tõenäoline.