Silmade tervis 11.11.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen 30-aastane ja lühinägelik. Silmad on vastavalt -6 dioptrit vasak ja -4,75 parem silm. Mõlemas silmas ka silinder. Kunagi kandsin palju läätsesid, viimastel aastatel põhiliselt jalgpalli mängides, keskmiselt 2-4 korda kuus, suvisel ajal ehk veidi rohkem, mõnel päikeselisemal päeval ka lihtsalt suvitamiseks. Kahel korral on kõrvetatud silmapõhjasid laseriga. Mainitud on spasme, mida on leevendanud tsüklo tilgad.

Suurim soov oleks prillidest vabaneda, paraku olen seni operatsiooniks kõlbmatuks osutunud. Üks põhjustest on see, et nägemise halvenemine ei ole veel pidurdunud. Olen käinud paaril korral KSA silmakeskuses, samuti ReFocuse kliinikus testidel.
Regulaarselt käin silmakontrollis Kreutzwaldi silmakliinikus. 1-2 korda aastas. Sealsed arstid on mulle kirjutanud niisutavad silmatilgad, (Unitears, Ocuhyl C), samuti silmavitamiine (Provens jms), viimasel korral ka öögeeli - Artelac. Silma niisutavaid tilku peaksin tarvitama 4-5 korda päevas ja püüan seda ka jälgida.
Kreutzwaldi kliiniku külastus, toorilised läätsed, silmatilgad, vitamiinid ja uued prillid on aasta jooksul kokku korralik rahaline väljaminek.
Siit küsimus, et kas on ka läbi haigekassa võimalik silmade uuringuid teha, silmade heaolu eest hoolitseda?
Kreutzwaldi kliinikusse kutsutakse tagasi 6 kuu tagant, seda osaliselt rebenemise ohu ja üldise silmade olukorra kontrolliks, korrektsiooni pakkuvates kliinikutes käin oma initsiatiivil teatud aja tagant. Seal tehtavad uuringud on põhjalikud, kuid kuna eesmärk on selgitada sobilikus operatsiooniks, siis ravimisega otseselt ei tegeleta. Kes on Eestis nö silmaarstide lõpuboss (ettevõte või arst), kellel pole rahalist motivatsiooni mind nö lõa otsas hoida, kes teostab vastavad uuringud ja ütleb, et mul pole mõtet korrigeerivale operatsioonile loota ja ainus lahendus ongi jätkata praegust ravi või pakub hoopis midagi muud välja. Vabandan pika kirja eest!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Mõistan muret. Meil on tublid era silmaarstid ja silmaarstid, kes töötavad haigekassa lepinguga.
Täieti vabalt võite valida teiseks arvamuseks silmaarsti nt ITKH silmakliinikus, saatekirja pole vaja. Järjekorrad võivad ju olla, aga äge haigus puudub. Tehakse vajalikud uuringud ja antakse soovitused edasiseks. Mina usaldan haigekassa lepinguga töötavaid arste ja raviasutusi.

Heasd tervist soovides,
Madis Veskimägi