Hapnikuvaegus 02.07.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Murekohaks hapnikuvaegus veres kuna on pool aastat olnud sisekõrva probleem. Olen arstiga nõus et hapnikutase kõigubki teatud piires kuid korduv alla 90% tundub et on käesoleva ajani ööpäeva lõikes süvendanud sisekõrva probleemi. Kuna mu kella juttu meedikud pole uskunud, sai soetatud korralik meditsiiniline seade. Ööpäev pulssoksümeetri monitooringut kasutades hingan juurde kui tase langeb juba alla 94% et vältida selle kukkumist 80 piirimaile mida on juhtunud korduvalt. See aga kurnab, liiatigi öö. Öisel aja olen maganud seadme hoiatusi sisse ning hapnikutase on korduvalt langenud juba alla 80ne, käed jalad on hakanud surisema ja istudes kippusin korduvalt justkui minestama(?), tukkuma jääma(?). Mingil kummalisel kombel selliste kriitilisemate kordade peale olen keset und ise üles ärganud nagu nupust sisselülitatult. Viimatine kord mõni päev tagasi öösel läks käest, sest kui ärgates püüdsin hingamisega hapnikutaset paika saada, tõusis ootamatult ka pulss 130 kanti ning siis ei andnud sügavam sisse välja hingamine enam niipea soovitud tulemust. Pulss tõusis vaatamata et olin ise täiesti rahulik. Enesetunne halvenes ja sai kutsutud kiirabi. Kiirabi jõudes oli hapnikutase jõudnud 95% peale ja pulss 100 kandis. Tehti ekg, võti veresuhkur jne ning saadeti koju. Minu hapnikuvaeguse jutt jällegi ei läinud arvesse(korraks kõigub, taastub). Soovitati võtta rahustit. See jäi võtmatta kuna peale kiirabi lahkumist hakkas hapnikutasemega jantimine uuesti pihta ja magama ei julgenud enam minna. Kas muretsen oma kuulmise pärast üle? Peale hapnikutaseme langust alla 90 on mõne aja pärast tekkinud vilin kõrvus ja see on lõppenud kuulmise nõrgenemisega. Minu arusaamist mööda juusrakud hapnikuvaegust eriti ei talu. Audioloog-otorinolarüngoloogi juurde on aeg alles 13 juuli mida on saanud juba pea 2 kuud oodata, kas sellises, ütleme näiteks "koroonajärgse asümptomaatilise hüpoksia" sarnases olukorras mingit abi on võimalik saada? Tundub et selline hapnikuvaeguse jutt ei näi eriti kedagi kõigutavat. Arusaadav on ka meditsiinisüsteemi suur ülekoormus. Ei ole selles valdkonnas nii pädev, võimalik et üldjuhul inimese organismile selline olukord märkimisväärset kahju ei teegi kuid tuginedes sellele mida siin nüüd seoses selle hapnikutaseme ja kuulmisega kogenud olen, paneb see mõtlema kas kusagilt saaks ikkagi äkki mingit abi. Kas saaks ise midagi teha ? Viimases hädas on käinud peast läbi isegi astmaatikutele mõeldud ravivahendid...

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Minul tekib kahtlus unelämbustõvele. Te ei kirjelda oma kehakaalu ja kaela ümbermõõtu.
Soovitan head koostööd oma perearstiga, ta korraldab vajadusel uneuuringu, polüsomnograafia ja teeb STOP Bang testi. Seda saate ka kodutööna ise teha https://www.virtuaalkliinik.ee/test/1J6cFiOu_BgRCtL7J95lgQcdrsizEg4_ZBpRfUJNhsLo

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi