Neerufunktsiooni vähenemine ja eeldiabeet? 23.03.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Olen kaua otsinud oma kohati esinevale ebamäärasele halvale enesetundele ja väsimusele põhjust. Vhel ka nägu paistes. Tehti vereproov, mis näitas ,et on neerufunktsiooni vähenemine. Kreatiniin 83 ja eGFR 68,21. Siis mulle meenus, et mul on ju 18 aastat tagasi diagnoositud liikuv neer, mis siis liikus 2 selgroolüli allapoole. Ei usu, et see ise on korda läinud. Olen ka praegu samas kaalus kui siis (166 pikk 53 kg). See liikuv neer pole siiani kuidagi tunda andnud.
Kas neerufunktsiooni vähenemist saaks peatada kui teha op. ja neer kinnitada?
Samal vereproovil oli ka veel üks näit, mis näitas justkui mul oleks eeldiabeet. HbA1c (IFCC) 39,3 ja HbA1c 5,8. Kas need on neerunäitajatega seotud? Pole suguvõsas ühtegi diabeedi haiget teada. Ma pole nii väga suur magusa sööja. Natuke ikka. Meekärge sõin paar kuud tagasi natuke rohkem kui muidu. Kust see eeldiabeet siis tuli?
Paluksin Teie nõuandeid ja soovitusi?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Väsimusel on kümneid põhjuseid. Liikuv neer ei ole üldjuhul neerupuudulikkuse põhjuseks. eGFR ja HbA1c pole pahad. Soovitan olla perearsti jälgimisel nende näitajate osas. KAaluksin ise ka glükoosi koormustesti, korraldab perearst. Neeru osas annab infot ultraheliuuring- seda lamades ja seistes, hinnata tegelikku liikuvust.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi