Kalprotektiini analüüs 03.12.21 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen väga mures om soolestiku toimimise pärast. Üldanalüüsid on korras, peitveri neg. CEA 1,48, Hg 140, WBC 6,8,B12 418, ferritiin 16,8.
Aga kalpro on 675! Kevadel oli 377ja siis sain selle tagasi 112 peale Metronidazoliga. Küsimus on: mis haigust veel peale soolevähi ,crohini tõve jne selline kõrge näit osutab? Sapipõis eelmaldatud 10 a tagasi- tüsistusega lõikus, peale mida pidev vahelduv kõhulahtisus.
Koloskoopia järjekorda pani gastroloog-ooteaeg 6 kuud!
Mida teha?
Ette tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Kalprotektiini tase on 10 x suurem, kui norm. Ega muud kui tuleb uurida. Mida näitab selline lihtne proov nagu CRV ja SR ? Perearsti saatekirjaga saab uuringule kõige kauemalt 1-2 nädalaga. Metronidazoli määratakse soolesopististe põletiku, arstide keeles divertikuliidi korral. Paistab, et Teil on tekkinud sapipõie eemaldamisejärgne sündroom- rohke sapp jookseb soolde ja muudab väljaheite vedelamaks. Ka selle vastu leiab ravi, kuid seda saab määrata Teid vahetult nägev arst. Tõsiküll, vaevus on enam häiriv kuni 2-3 aastat peale sapipõie eemaldamist.
Sellises olukorras aitaks diagnoosihüpoteesi kinnitada prooviravi nt salazopüriiniga, toimivas annuses. Seda saab määrata ka perearst. Ja veel- Teie perearst võib korraldada e konsultatsiooni gastroenteroloogiga, minul hea kogemus, vastus 2-3 päevaga.
Kokkuvõtvalt- hea koostöö oma perearstiga, 6 kuud oodata oleks Teile väga kurnav, püsiv stress ja teadmatus.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi