Ninatilkade ja peavalutablettide võtmine 21.07.21 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Mul kaks teemat. Loodetavasti või ühte teemasse kaks küsimust panna.
Esiteks ma olen pikalt tarvitanud (aastaid) käsimüügi ninatilkasid ja nendest on ilmselt sõltuvus, sest ilma nendeta läheb jälle kinni. On tekkinud nagu "nõiaring", peaks nagu lõpetama, aga raske hingata ilma kasutamata. Kas kuidagi on võimalik sellest vabaneda või peab on juba staadium, et peab kasutama retseptiravimit vmt?

Teine asi on pikk peavalutablettide kasutamine (ibumetin). Peavalud aga tahavad ikka olla. Kas võib sama asi olla, et on vastupidine reaktsioon, et pikaajaline võtmine on tekitab ise peavalu? Nagu on kirjutatud, et võib olla niiviisi. Ja kas selles võib ise lahti saada, et kui vägisi mõnda aega ei tarvita, need sümptomid kaovad või peab ikka mingi muu ravikuuri läbi tegema, et seda mõju vähendada?
Selle viimase küsimusega seoses. Viimasel ajal on olnud iiveldustunded, vahepeal väheneb ja siis tekkib ja nõrkus. Kas see võib olla seotud, et magu on peavalutablettidest kahjustunud? Ning kui see peaks olema sellega seotud, kas see taastuks kui saaks tablettide pideva võtmise lõpetada?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan heade küsimuste eest.
Täpselt nii ongi, käsimüügi nohutilgad alandavad kiirelt nina limaskesta turset, enesetunne nohu korral paraneb. Kuid neid EI TOHI kasutada üle 5 päeva. VAstasel korral tekibki niiöelda sõltuvus, pingpongi efekt- tilk sees, nina lahti, kuid hiljem vastupidi. Seda ravitakse ninna pihustatavate steroididega pikema aja jooksul ja nii saab sellest mõne kuuga ehk lahti.

Krooniline peavalu on seisund, mis võib ägeneda tavaliste valuvaigistitega, nt ibuprofen. Seda nimetataksegi "ravimitest indutseeritud peavaluks". Selle raviks kasutatakse antidepressantide ja kr närvivalu rühma kuuluvaid ravimeid. Igaks juhuks soovitan külastada ka neuroloogi ja välistada mõned muud haigused, sest kirjeldate viimasel ajal tekkinud iiveldustunnet ja nõrkust.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi