Neelamisraskused 22.03.21 / Perearst

Külastaja küsib:

Nädal tagasi tekkisid poolest päevast neelamisraskused, mistõttu oli keeruline ka enda sülge neelata. Järgmine päev sain neelata, vaid vett. Tahke toit jäi kurku kinni ja pidin selle ise kurgust välja võtma. Vett sain juua väga väikeste lonksudega. Järgmisel kolmandal päeval sain juua smuutisi ja püreesuppe. Nädal on möödas ja endiselt süües, on kurgus tunne nagu sööks väga kuiva toitu, mis jääb siis kurku kinni. Pidevalt on kurgus "leivapuru" tunne. Klombitunnet pole. Samuti hakkab pidevalt hääl ragisema.

Kuna esimesed päevad tekitas see minus meeletuid paanikahooge, siis sain koheselt diagnoosiks ärevushäire ja AD. Minu sisetunne ütleb aga, et tegu ei ole ärevusega, sest kõik on elus justkui väga hästi ja olukorda, mis selle vallandaks pole tekkinud. Saadeti ka gastroendoskoopi - see oli korras. Veri samuti korras.

Siinjuures tahan mainida veel, et esimesel hommikul oli tühjale kõhule joonud energiajooki ja eelmine päev niimoodi naerma hakanud, mispeale hing oli kinni ja hääl läks ära.

Kas tõesti ärevushäire või võib seal olla ka muid põhjuseid, mida edasi uurida?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Esmalt vabandan, Teie küsimus jõudis minuni mitmekuise hilinemisega. Loodan, et tänaseks on Teie mure lahenenud, kuid vastan siiski.
Teie vaevuse kirjeldus on omane keemilisest ärritusest tingitud kurgu-neelu-söögitorupõletikule. Olen sellist vaevust kohanud ka ravimi, doxycyclin kõrvaltoimena. Globus hyustericus, ärevushäire ei teki üleöö.
VAevust leevendab maohapet pärssiv ravim omeprazol ja paikselt toimiv imemistablett Trachitol. Muidugi ka pehmem toit, püreed. Vältima peaks väga vürtsikaid toite.
Teie perearst hindab olukorda, määrab ravi, vajadusel korraldab täiendavad uuringud, konsultatsioonid.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi