Surve ja valu lõua all 08.01.21 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Soovin nõu lõua all oleva surve ja valu tõttu (pildil: piirkond näidatud näppudega lõua all, peamiselt vasakul pool, vahel harva paremal pool).
Surve ja valu esinenud lõua all juba pikemat aega (vahel ulatub valu ka kõrvuni), mistõttu suundusin lümfisõlmede ultraheli kontrolli omal algatusel (09.12). UH kontrollis tuvastati, et vasakul submandibulaarsel lümfisõlm 9mm ja reaktiivsete tunnustega, mis võib olla tingitud kroonilisest põletikust. Vasakul pool pinges lümfisõlme piirkonnas.
Perearst pärast seda mulle vereanalüüsi ei teinud. Vereanalüüs on tehtud muude kaebuste raames, enne lümfisõlmede UH-kontrolli, viimati 12.10.2020 (kontrollimaks kilpnääret). Perearst on 12.10.2020 vereanalüüside pinnalt 08.12.2020 kirjutanud, et "analüüsides hemogrammis kroonilisele põletikule viitavaid muutusi ei olnud, CRP madal, ASO normipiires." Infoks, et mul on vereanalüüsi tulemusel diagnoositud autoimmuunne tür[e]oidiit.
Surve tunne esineb selliselt nagu keegi suruks kaelale ja lõua alla. Kui vajutan lõua all, on tunda valulikkust.

Eeltoodud kirjeldusele tuginedes sooviksin saada nõu, mida teha selle ebameeldivalt suruva ja vahel valulise lõua alla oleva piirkonnaga (valu esineb aeg-ajalt, suruv tunne on kogu aeg), millest see võib olla tingitud? Kas see võib olla tingitud lümfisõlmest? Sain UH arstist aru, et lümfisõlm ei tohiks nii suur olla. Kas peaksin suunduma perearsti juurde? Perearst UH tulemusest teadlik. Eeldan, et perearst ei pidanud suruvat tunnet ja lümfisõlme UH tulemust probleemiks, kuivõrd täiendavaid uuringuid/analüüse ei järgnenud. Samas on surve ja valu igapäevaselt häiriv.

Tänan!

Lugupidamisega

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Lümfisõlme suurenemine on peamiselt seotud piirkonna põletikega, Teie puhul näiteks hammaste, põskkoopa ja mandlite krooniline põletik. Analüüsid on toredad, kuid korras analüüs ei välista ühtegi haigust. Iga pikemat aega suurenenud lümfisõlm vajab tõsisemat uurimist. Soovitan kurguarsti ja hambaarsti külastust. Vajalik oleks hammaste panoraamülesvõte, nii saab avastada nö salapõletiku kollet.Tasuks uurida ka süljenäärmeid. Kui nende eriala arstide poolt on kõik korras ja lümfisõlm püsib, siis ei jää muud üle, kui pöörduda kirurgi vastuvõtule, et sellest võtta proovitükk histoloogiliseks uuringuks. Usun, et Teie perearst kordineerib kirjeldatud plaani, annab saatekirju ja aitab mõtelda vastavalt uuele infole. Vastus ei ole just rõõmustav, kuid tegutseda tuleb !

Head tervist soovides
Madis Veskimägi