Maks 26.10.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

On mure maksa osas. Käisin hiljaaegu KT uuringul. Uuringu tulemuses on kirjas leid: maks on suurenenud, parema sagara CC mõõde 19 cm, kontrasteerumine ühtlane, koldelisi muutusi ei sedasta. Analüüsid: ALAT 28, ASAT 25, ALP 99, bilirubiin 7, GGT 18, C ja B hepatiit neg, CRP 1,0 , AMA IgG neg, LKMA IgG neg, SMA IgG neg., ANA IgG pos. Süsteemne sidekoehaigus on mul diagnoositud 20 aastat tagasi ja on olnud aastaid rahulik. 2009.aastal olid mul maksanäitajad kõrged, leiti maksa steatoos. Oli lühikese aja jooksul rasedusega kaalus palju juurde võtnud, kaalu langedes läksid maksanäitajad normi. Tookordne UH uuring näitas, et maks on mõõtmetelt normis. Praegu kaalun 80kg, pikkus 170 cm. Alkoholi ei tarbi.
Kui palju minu maks normist suurem on?
Kas CT oleks pidanud steatoosi näitama kui see mul oleks?
Kas tuleks veel täpsustavaid uuringuid teha (biopsia)?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Saan aru, et olete hirmul veidi suuremast numbrist, parema sagara mõõt ülevalt-alla suunas on 19 cm, samas kõik muud analüüsid ja näitajad on normis. Maksa steatoosi ehk rasvmaksa diagnoosimine on ultraheliuuringul subjektiivne, maksa kude näib heledam kui tavaliselt. Kompuuteruuringul oleks kindlasti kirjeldatud rasvmaksa, kui see oleks esinenud. Ausalt öelda, ma ei muretseks. Kindlasti täpsustage Teid uuringule saatnud arsti kaudu kõik üle ja ka soovitusi edasiseks.

Head tervist soovides
Madis Veskimägi