Kehv hääl 29.04.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on küsimus inimese hääle kohta iseenda näitel.

Mulle on terve elu probleeme tekitanud minu nõrk, üheplaaniline ja pigem madal hääl, mida on müra või teiste inimeste hulgas olles halvasti kuulda. Kui räägin valjemini siis see tundub teistele kas karjumisena või palutakse mul ikka endiselt kõvemini rääkida. Sellise enam-vähem aktsepteeritava hääle tegemiseks pean koguaeg kuidagi nagu pinges olema (pingutama), teatud asendites istuma ja seisma. Koolis oli õpetajatel sageli probleeme, et mind ei kuule üldse. Klassis ettekandeid tehes juhul kui ma istusin, polnud mind pea-aegu üldse kuulda ja kui ma seisin siis sai asja kuidagimoodi tehtud. Inimestga suheldes pean enamikel juhtudel öeldut vähemalt ühe korra veel üle kordama kuna mind ei kuuldud.

Kas sellise probleemiga on võimalik midagi ette võtta, häält treenida kuidagi?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Mõistan muret. Hääl ja sellega seonduv on suhtlemisel ülioluline. Hääl on selline tundlik näitaja, mis on väga seotud inimese üldise seisundi ja võimaliku stressi-pinge tasemega. Mõistlik on Teie hääleaparaat kurguarsti poolt üle vaadata. Tõenäoliselt on sellega kõik korras, tegemist on siis funktsionaalse ehk talitlushäirega. Selle paremaks muutmisel on abi pikemast hääletreeningust asjatundlikul juhendamisel. Soovitan esmalt perearsti külastust, kes vaatab Teid tervikuna, seejärel juba kurguarsti külastus. Ida-Tallinna Keskhaiglas on olemas ka häälehäire ehk düsfoonia spetsialistid, usun, et nendega koostöös saate oma murest võitu. Kui võimalik siis lugege ka eesti keeles ilmunud raamatut "Terve hääl". Abiks võib olla ka see link https://koneravi.ee/portfolio/haalehaired/

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi