Süda/vererōhk 04.01.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 21 aastane sportlik noormees. Olen mänginud 10 aastat jalgpalli kuid viimased 2 aastat enam ei mängi. Käin tihedalt jõusaalis. Tahtsin küsida et kui teen intensiivsema trenni (jõusaali puhul ei tähelda seda muret) siis pulss taastub aeglaselt. Peale trenni pulss 85-95, 2 tunni möödudes langeb 60 peale. Ükski arst sellele vastata ei oska. Käin iga aastaselt spordiarsti juures, koormustestid korras ja lubatud sportida, EKG, 24/7 holteruuring ja ehhokardiokraafia kõik tehtud ja kõik korras. Samuti tekkis küsimus vererõhu kohta. 120/50 rahulolekus on minu vererōhk. Kas pulsirõhk pole liiga kõrge? Lugesin et see võib põhjustada arterite jäikust.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Arvan, et muretsemiseks pole põhjust kuna olete oma tervist spordiarsti juures regulaarselt kontrollinud, kõik uuringud on olnud korras ja spordiarst on lubanud sportida. Pulsi taastumine peale koormust võib olla aeglasem viirushaiguste, stressi, ületreeningu ja muudel põhjustel. Mis on konkreetsel juhul põhjuseks, on olemasolevate andmete põhjal raske öelda. Soovitan konsulteerida spordiarstiga.
Kui vererõhk on 120/50 mmHg, siis pulsirõhk on 70. See on tõepoolest kõrgevõitu. Kõrge pulsirõhk võib viidata arterite jäikusele. Vererõhk ei ole muutumatu suurus. Arvesse tuleb võtta, et vererõhunumbrid muutuvad füüsilise koormuse ja erutuse korral, puhates ja päeva jooksul ning olenevad ka mõõteriista täpsusest, kehaasendist mõõtmisel ja paljudest muudest asjaoludest. Soovitan mõõta rahuoleku vererõhku istuvas asendis olles eelnevalt 15 minutit rahuolekus. Kindlasti tasub mõõta erinevate vererõhuaparaatidega.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst