Vererõhk ja arvatav südamepuudulikkus. 28.10.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Arst määras Betaloc Zok-i. Algul, kui võtsin pool tabletti, ei kogenud ma halba enesetunnet, kuid selle aasta kevadel oli viirus. Peale selle olin ma jõuetu, paha olla, tuju langenud, hirm. Arst soovitas võtta terve hommikul ja õhtul terve 25 mg. Betaloc-i
Nüüd peale rohu võtmist on nii halb tunni möödudes. Kahel päeval kütsin ennast nii üles, vererõhk 200/90/100. Just hommikul oli 95/67/63. Võtsin 45 min. hiljem ja siis see juhtuski. Minul on ka kaltsium 73. Kaalium oli ka kõrge. Praegu oli normis. Kolesterool 8,2. Südamearst soovitas Loristat ka juurde võtta, kuid perearst ütles, et vererõhk on isegi madal. Süda kogu aeg väreleb. Mõtlen õhtusele Betaloc-ile juba. Praegu oli 106/67/64. Maikuust saati võitlen oma enesetundega. Tütar juba pahane, miks ma ei tegutse nii nagu varem. Abikaasa ütleb, vaheta perearsti. Ma arvan, pole sellest kasu, sest arst ütleb, see on kevadise viiruse süü. Neljandale korrusele minek paneb südame pekslema. Lähen küll korruste vaheliste puhkamistega. Üles jõudes tunnen, et see olgu küll viimane kord. Kaalun küll ainult 50 kg. 156 pikkus.

Teid ettetänades

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Väsimus, jõuetus ja koormustaluvuse langus võivad tõepoolest viidata südamepuudulikkusele. Südamepuudulikkus ei ole iseseisev haigus, vaid alati mingi haiguse tagajärg. Kirjast ei selgu, kas Teil on diagnoositud mõni haigus, mis võiks Teie puhul olla südamepuudulikkuse põhjuseks. Tänapäeval ei ole südamepuudulikkus pelgalt kliiniline (sümptomitel põhivev) diagnoos, vaid seda on võimalik kinnitada või välja lülitada teatud analüüside ja uuringuteda. Kirjast ei selgu, kas Teil on südamepuudulikkuse diagnoosiks vajalikud uuringud on tehtud. Õige ravi eelduseks on täpne diagnoos.
Juhul kui tegu on tõepoolest südamepuudulikkusega, ei piisa ainult ravist Betaloc ZOK-iga, vaid südamepuudulikkuse raviskeemi peavad kuuluma ka teised ravimrühmad. Ka Betaloci doos ja talutavus vajab üle vaatamist.
Nii kõrget kaltsiumi taset nagu 73 ei oska kommenteerida. Mis on selle labori, kus analüüs on tehtud, referentsväärtused?
Langenud meeleolu, vererõhu kõikumise ja hirmu taga võib olla ka depression või ärevushäire.
Pidage veelkord nõu oma perearstiga, laske teha vajalikud uuringud kui neid veel tehtud ei ole. Kui perearst jääb diagnoosimise ja ravimisega hätta, on tal tänapäeval võimalik teha e-konsultatsioon kardioloogile.
lugupidamisega

Kristi Otsmaa
perearst