Kliiniline vereproov 21.06.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tervitus
Mul vereproovis kaks näitu pisut kõrged, B-RBC 5,72 x 10*12/L ja B-MPV 11,6fL.

Mis need näidud tähendavad ja kas mul on põhjust muretseda?

Ette tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
B-RBC ehk vere punaliblede arv ja B-MPV ehk trombotsüütide ehk hüübimises osalevate vererakkude keskmine maht. Need näidud on tõesti imenatuke kõrgemad, kuid nüüd on see koht, kus arst vaatab kõiki neid näitajaid terviklikult koos kõigi muude näitajatega, vereproovi teised "numbrid", Teie vaevused, läbivaatusandmed jne. Kirjutasin numbrid jutumärkides, sest ainult arst saab need "numbrid" tõlkida reaalse inimese tervise näitajateks. Oleks vaja teada hemoglobiini taset, küllap see on korras, sest sellest Te ei kirjuta. See minimaalne tõus on seotud pigem vähese veepuudusega kehas, olemasolevad vererakud on surutud vähemasse vedelikku, rahvas ütleb- veri on veidi paks. Võiks võrrelda ka ka supiga, kust riisutakse vedelikku ära, paksem osa vajub alla. Tegemist ei ole haigusega, see on mulle teada info alusel minimaalne hälve. Mitte muretseda, küsida oma arstilt kõik üle, juua parajalt puhast joogivett. Kasutan siinkohal juhust ja täpsustan koguseid. Täiskasvanu peaks saama koos toidus oleva veega vett arvestusega 30 ml keha kg kohta. Vett ei pea jooma mitte liitrites, tavaliselt võiks see vajadus olla 600-800 ml päevas, ehk 3-4 klaasi teadlikku veejoomist nt toidukordade vahel. Muidugi töö kuumas, füüsiline töö, vähene söömine- siis peab suurendama vedelikukogust. Aga see on juba teine teema.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi