Varbakyys katki tagantpoolt 17.06.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Hakkasin pikki kõnde tegema 1,5 kuue tagasi, päevas 8-22km, jalas uued timberland tossud. Loomulikult tekkisid kandadele viliid jne. Yhel hetkel avastasin, et ka mõlema jala nejandal varbal kyyne läheduses on villid. Villid paranesid, jalas teised jalanõud. Parema jala varvas hakkas tunduma valulik iga asjaga mis vastu läks ja valulik ka lihtsalt olles. Vaadates ja katsudes avastasin, et kyynel pragu sees tagapool ja võin vabalt terava eseme alla torgata. Tundub et tegu jalanõust tekkinud vigastusega. Kas võib nii olla?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
"Kas" küsimusele saab anda lühikese vastuse. Jah, see võib nii olla. Aga kui lubate, siis veidi pikemalt. Iga tegevusega tuleks hinnata võimalikku kasu ja kahju. Nii ka kõndimisega. Kas see on tööalane kõndimine või näiteks arusaamine tervislikust elust või näiteks kaalu alandamise eesmärk. Kõike mõõdukalt, nii ka kõndimist. Täiesti piisav on 30-45 minutit reibast kõndi päevas, nädalas 2-3 tundi kokku. Teil võib kuluda kõndimisele isegi 4 tundi päevas ja seda on veidi palju ! Varvaste juurde tulles olen kohanud erinevaid variante, mis kõik võib tekkida. Küllap on Teil tekkinud vähene küünevalli põletik ja küüne murdumine. Kirjeldus ei vasta küüne sissekasvele. Selline küüs vajab raviks paikset desinfitseerivat töötlust, võimalik, et ka põletikusalvi, nt Braunovidon. Ja muidugi koormust piirata. Käimisega on nii, et kõik mis liigub, see ka soojeneb ja paisub. Jalatsid, mis algul olid parajad, jäävad kitsaks ja mõni piirkond saab enam hõõrutud ning probleem ongi käes. Kõike mõõdukalt !
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi