Üksik valutu lümfisõlm kaelal 02.05.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Avastasin kuu aega tagasi üksiku ja valutu suurenenud lümfisõlme paremal pool kaelal. Nädal hiljem sain perearsti juurde, kes suurenenud sõlme katsus ning vereproovid võttis (TSH, ferritiin, vitamiin D 25-OH, Borrelia IgM, Borrelia IgG, glükoos, kreatiniin eGFR, uurea, ALAT, ASAT, CRP, ASO, raud, hemogramm 5-osaline leokogrammiga, settekiirus). Nendest olid alumisel piiril D vitamiin ja rauavarud, mida nüüd kuu aega tarvitanud olen. Kuna muu oli korras, siis perearst probleemi ei näinud (kartsin lümfoomi, kuid tema välistas selle vereprooviga). Nüüd, kuu aega hiljem on vahepeal pisemaks muutunud sõlm taas sama paistes ( ei saa näppude vahele võtta-on nagu sùgavamal ja koe kùljes, valutu) ning kuna lisaks sellele olen juba paar kuud tundnud väsimust ja unisust, olen siiski väga mures. Haigusi lähiajal põdenud ei ole ning kurk samuti valus ei ole- seda vaatas ka perearst. Kas on põhjust muretsemiseks või piisas tõesti sellest vereproovist ja ma olengi terve? Kas mõne kasvajalise muutuse korral lümsisõlm jääkski paiste? Ise katsudes tundub mulle, et lümsisõlm oli paistes 1,5 nädalat ning taandus. Uuesti läks laiste 2,5 nädala pärast ehk nüüd.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Õnneks on analüüsid korras ja sellega on rasked haigused välistatud. Sellise kaelapiirkonna lümfisõlme suurenemise taga võib olla sageli mõni põletik- kurgupõletiku järgne muutus, hambapõletik jm. Kui midagi sellist pole ja kõik on korras, vereproovid head, siis jälgitakse lümfisõlme 1-2 kuud, siis tehakse vajadusel kordusanalüüsid, uuritakse lümfisõlme lähemalt, nt ultraheli uuringul. Teie kirjeldatud väsimus vajab samuti uurimist, kui kehalise tervise näitajad on korras, mõeldakse tavaliselt meeleoluhäiretele. Selle täpsustamiseks tuleb taas pöörduda oma perearsti vastuvõtule. Ikka hea koostöö ja lahendused leitakse.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi