Suurenenud lümfisõlm 06.02.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen nõrga immuunsussüsteemiga ja väga tihti põletikes või lihtsalt haige. Nüüd terve jaanuarikuu olen olnud suht terve (v.a väike nohu ja paaril päeval 37.1-37.3 minipalavik). Probleemiks on aga suurenenud üksik lümfisõlm lõua all, mis käitub imelikult. See on olnud mul juba 3 nädalat üle 1cm suurune ja imelik selles mõttes, et ta on vahepeal valutu, vahepeal valulik. Alguses kui ta tekkis, oli ta kõva ja valulik, kuid nüüd on ta muutunud pehmeks ja valutuks. Alguses tekkis jälle mõte, et olen põletikus kuid mul polnud teisi sümptomeid põletikule (kõrge palavik, köha, nohu, kurguvalu, kõrvavalu jne.), ainult on vahepeal raske hingata ning mõtlesin, et pole mõtet arsti juurde minna. Kuid nüüd ta tekitab mulle juba muret. Olen uurinud selle kohta ka ja veidi hirmus on, kuna kardan lümfoomi. Mida teie arvate, mis see olla võiks ja kas on mõtet minna arstile näitama? (Igaksjuhuks mainin veel, et olen suitsetaja)

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Valulik üksik lümfisõlm viitab tavaliselt põletikulisele haigusele vastavas piirkonnas. Suurenenud lümfisõlm lõua all võib viidata mingile põletikulisele haigusele pea piirkonnas sh. viirushaigustele. Juhul kui probleem kestab üle 1 kuu, oleks vaja pöörduda perearsti vastuvõtule. Perearst hindab läbivaatuse käigus lümfisõlme suurust ja kontsistentsi; vajadusel korraldab vereanalüüsi ja ultraheliuuringu vastavast piirkonnast.
Juhul kui hoolite oma tervisest, oleks kindlasti vaja suitsetamisest loobuda.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst