Palavik, neerud, süda, nõrkus 17.02.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Minu probleemid algasid 6 nädalat tagasi. Tundus olevat mingi viiruslik haigus, sest abikaasa jäi täpselt samade sümpomitega kohe minu järel haigeks. Oli väike palavik 37.4-37.6, kinnine köha, kurk väheke valus (olen teisemeas mitmeid kordi põdenud ägedat tonsilliiti, aga viimastel aastatel pole kurk muresid põhjustanud, arvasin et mandlid on lõplikult kurgust ära mädanenud) ja jooksev nina. Kuna viirushaiguse jaoks mingit erilist ravi ei ole, siis ei pidanud vajalikuks ka perearstile helistada.Käisin ka tööl sama hooga edasi. Jõin teed, kuristasin soolaveega ja närisin taruvaiku. Kuna palavik oli madal, ei võtnud ka palavikualandajaid. Ühe korra jõin Coldrexi, et pea tummisust vähendada.

Teise nädala alguseks vaibusid kurguvalu ja nohu, aga painav köha ja väike palavik jäid 37.2-37.3. Väsisin väga ruttu ja väikegi pingutus pani südame pekslema (nt kui tõmbasin lapiga põrandat, pesin nõusid või vahetasin voodilinu). Ei pööranud sellele erilist tähelepanu, sest olin hiljuti ju haige olnud, tundus loomulik, et keha veel taastub.

Teise nädala hakkas pea ringi käima ja täiesti hoiatuseta arvuti ees rahus istudes hakkas süda jälle pekslema, kestis 3-4 minutit ja kadus samamoodi kui algas.

Kolmanda nädala alguses tundsin, et kurguvalu lööb taas välja, kuigi välisel vaatusel ei olnud ei punane ega paistes. Tundsin töö juures, et süda taas peksab ja silmavaade oli aeglane (nagu oleksin olnud joobes) ja otsustasin kõrval apteegis lasta vererõhku mõõta - 154/96 mmHg, pulss 89 l/min. Apteeker kahtlustas esialgu rasedust, (tegin ka testi, negatiivne) aga kui kuulas mu sümptome põhjalikumalt, siis südamelihaspõletikku. Sel hetkel hakkasin oma palavikke hommikuti ja õhtuti üle kirjutama ja vererõhku regulaarselt mõõtma.

Kolmanda nädala lõpuks tekkis iiveldus õhtuti ja pidev nõrkus, vahepeal oli kohvitass ka liiga raske hoida, jõin kõrrega. Selleks hetkeks olin ka perearstile aja pannud. Laupäeva õhtul tekkis õhupuudus, pidin iga natukese aja tagant hästi sügavalt hingama, muidu hingamine tundus väga pinnapealne. Samal päeval oli ka tugev südamepekslemine, mis andis järele peale tunniajast pikutamist. Mõõtsin ka vererõhku - 150/91 mmHg.Õhtu poole otsustasin EMOsse pöörduda, sest õhupuudus ehmatas mind väga. Sealt öeldi mulle, et kuuajane väike palavik ei ole erakorraline ja õhupuuduse kohta, et neil on hetkel ooteaeg 9 tundi, võite oodata. Otsustasin koju tagasi minna.

Neljanda nädala alguses käisin perearstil, vererõhk ikka kõrge, aga ta arvas, et ei ole veel vererõhu alandajaid määrata vaja, ja ütles, et väike palavik on viiruse jääknäht. Sõrme otsast vereproov põletikku ei näidanud. Soovitas mul võtta Chronocardi 3x päevas 1tbl ja Panangini 3x päevas 2 tbl ning määras haiguslehe.

Neljanda nädala keskel tekkis neeruvalu, tundsin neeruvalu asukoha ära, sest 2010 põdesin ägedat neeruvaagnapõletikku, e.coli. Pidev pigistav tunne.

Viienda nädala alguses läksin perearstile uriiniprooviga, mis põletikku ei näidanud. Vererõhk 155/98 mmHg , pulss 104. (enne vererõhu mõõtmist istusin ootesaalis 25 min ega tulnud trepist joostes vererõhku mõõtma) Kuna nõrkus, palavik, iiveldus, südamepekslemine järele ei olnud andnud, pikendas haiguslehte. Andis ka saatekirja nefroloogile.

Valu neerus on paremal pool seljas, mingil hetkel hakkasin valu tundma ka eespool kõhus. Ühel õhtul kiirgas valu ka häbemeluuni ja alla reide (sarnane valu nagu menstruatsiooni alguses, kuigi olin tsükli keskel) ning rinnaku alla. NoSpa ei aidanud ja võtsin Ibumetini, see aitas.

Nefroloogile sain väga ruttu, juba kuuenda nädala keskel. Imestas, et perearst pole veel põhjalikumaid analüüse teinud. Võeti veeniveri ja uriiniproovid, seoses südamepekslemisega saatis nefroloog mind kohe ka EKGsse.

Eile sain vastused, nefroloog ütles naljatades, et pisut simulant. Valgud uriinis korras, maksaproovid korras, vereproovid korras va ASO 466 (<200 kIU/L). Selgitas mulle, et see on mandlipõletiku näitaja. EKG korras (seda arvasin kohe, sest südamepekslemine tekib üldjuhul siis, kui ma midagi teen, nt duši all käies või kõndides ja EKGd tehes oli südamerütm väga mõnusalt rahulik).
Aga valu neerus on ikka - nefroloog tegi mulle selgeks, et see ei ole neeruvalu. Aga valu on.
Eile õhtul tundsin nagu keegi suruks suure kämblaga rinnakule ning oli taas õhupuudus, see kestis kuni magamajäämiseni.

Palavik on tänaseks kestnud 5 nädalat ja 6 päeva, hommikuti 37.0-37.2 ja õhtuti 37.2-37.4. Valu neeru juures on ikka pidev. Nõrkus ja väsimus - olememata, et magan piisavalt. Südamepekslemine tekib kui teen midagi peale istumise ja lamamise (vahepeal ka rahusoleku ajal). Olen olnud haiguslehel 2 nädalat ja 6 päeva. Olen käinud perearsti juures 3 korda ning enamik vastuseid on olnud, et mu sümptomid on viiruse järelkaja. Olen mures, sest mu enesetunne ei ole paranenud ja minu meditiinilise hariduseta lähedased laulavad mulle kooris, et tarvis oleks korralikke südameuuringuid ja kõhuõõne ultraheli. Ja et mandlinäitaja on kõrge, ka nina-kurgu-kõrvaarstile saatekirja.

Tean, et minu jutt on pikk ja lohisev, aga ehk on Teil mõni soovitus, mida ette võtta. Olen valmis ka tasulistele uuringutele minema, kui perearst saatekirja ei anna.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist !
Tänan usalduse eest, Teie kirja lugedes sooviks väga aidata, kuid saan vaid oletada ja pakkuda mõned lahendused. Minu arvamus ühtib apteekri hinnanguga. Kas just südamelihase põletik, küll aga viirusnakkusest tingitud südamelihase mõõdukas kahjustus. Rahuoleku EKG hakkab näitama alles siis kui on tõeline südamepahandus. Ja kahtlustan ka kergmat neerukahjustust- sellest vererõhutõus. Õnneks on valk uriinis negatiivne. Omades ultrahelidiagnostika kogemust, siis abiks on see uuring. Tuleb hinnata võrdlevalt neeru ja maksa. Kui esineb olukord, kus neerukude on maksakoest heledam ( tõusnud ehhogeensus võrreldes maksastruktuuriga) siis see toetab neeruhaigust.
TEid huvitab vaid üks küsimus- mida saaks teha ??
Saan soovitada järgnevat- suukaudne valu ja põletikuvastane ravi - nt ibuprofeen 0,4 x3, lisaks maokaitseks omeprazol 20 mg 1 x hommikul enne sööki ja südame vitamiinina Panangiin 3 x p või Dynamisan tb 1 x päevas 1 kuu. Säästev reziim- tuleb arvestada 1-2 kuulise haigusperioodiga. Nii ravitakse kergemat südamelihase põletikku. Oletan, et nefroloog võis kaaluda hormoonravi, kuid kuna valku uriinis ei olnud, siis pole see vajalik. Sellel ravil on kuhi kõrvaltoimeid, mis ei meeldi ei patsiendil ega arstile.
Soovitan korrata uriinianalüüsi ja täpsemalt- mikroalbumiini määramist uriinis. See on üks valguseltskond, mis näitab neerukahjustust, märksa tundlikum, kui lihtsalt uriini ribaanalüüs. Südameseisundit aitab täpsustada ehhokardiograafia ehk südame ultraheliuuring. Seda peaks tegema asjatundlik spetsialist kvaliteetse apraadiga. Loodan, et perearst lepib aja kokku ja annab saatekirja. Ma ei näe põhjust, miks perearst peaks keelduma. Ja nähes Teie ASO tiitrit, siis silmapiiril on tonsillektoomia ehk mandlite äralõikamine. Krooniline mandlipõletik hammustab nii südant ja neere ja noolib liigeseid- nii on kombeks tohtritel ütelda. Südameseisundit kajastavad veel mitmed analüüsid- ülitundlik CRP, CK-MB ja Troponiin. Täisvere analüüs ja veresuhkur. Kui juba määrata, siis kontrolliksin ka kilpnäärme analüüse TSH, FT3, FT4, TPO AK. Meie kandis on patsientide D vitamiini tase üksmeeleselt väga madal. Ka see analüüs aitaks selgitada olukorda ja on alus täpseme D vitamiini annuse määramisel.
Kindlasti püüdke oma perearstiga olla usalduslikes suhetes. Pean nentima tõsiasja- teinekord on arstid ise stressis ja hakkavad ütlema asju, mis teeb haiget patsiendile ja põhjustab ka tohtrile süümepiinu. Teie olete haige ja ei kiusa arsti, vaid kurdate oma tervisemuresid. Arst aga hindab rahulikult kõike ja koos leiate parimad lahendused. Alati ei õnnestu see kohe esimesel vastuvõtul, vaid koostöös korduvate visiitide ja uuringute kordamisega. Ärge heidke meelt. Mõned soovitused lähipäevade raviks andsin, vt eestpoolt- ibuprofen, maokaitse, panangin v dynamisan ja kindlasti säästev reziim. Kergestiseeditav, tervislik ja toitev toiduvalik-
täisterapuder, omlet, rohke aedviljaga ja tailihatükiga ühepajatoit, magustoiduks kohupiimavaht kisseliga, puuviljad, pähklid, rosinad, banaan, apelsin, kiivi, viinamarjad. Maksimaalne pingutus mida võiks soovitada on jalutuskäik 20-30 min, soovitavalt päikesepaistel.
Kahjuks ei saa ma rohkemat, kui kirjutasin.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi