2,4 aastasel väga suured mandlid. 09.08.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Muret teevad lapse ülisuured, peaaegu kogu kurguava hõlmavad mandlid. Laps läks eelmisest sügisest lasteaeda. Igakuised tavalised nohud ja mõni kõhutõbi ka sekka ei miskit hullu. Selle aasta jaanuaris köha mis arenes bronhiidiks ja vajas esmakordselt lapse elus antibiootikumi kuuri. Ravim oli efektiivne ja paranemine kiire. Uus köha tekkis vist märtsi lõpus ja perearst jäi äraootavale seisukohale, et ehk ei vaja ravi. Sai 3 nädalat täis ja ikkagi sai antibiootikumi peale. Raud oli ka väga madal, vist 87 ja arst kirjutas ka Ferratumi toonikut, ilmselt oli lapse vastupanu võime haigustele nõrk. Ja kohe peale seda haigestumist tekkis norskamine. Laps enne seda hingas alati väga vaikselt ja kuuldamatult. Kohati oli norskamine nii kõva nagu meesterahval. Uus köha mai lõpus ja 10-dal päeval pöördusime Lastehaiglasse oli pühap. ja eelmine öö oli nii jube hingamine. Selgus, et vasakpoolne kopsupõletik ja sai 10-päevase antibiootikumi kuuri. Hemoglobiini näitaja oli korras. Perearst ei osanud midagi arvata. Suunas LOR arstile. Seal selgus Ad vohandi hüpertroofia 1/2 ja vähene vent häire. Tonsillide IV a hüpertroofia. Ütles, et norskamine kindlasti mandlitest ja soovitas perearstil teha uuringuid spets inf-le. Käisime peale seda uuesti perearstil. Vaatas mandleid, nentis samuti, et need jube paistes (laps hetkel täiesti terve) ,aga mingeid vereanalüüse ei määranud, ainult tegime röntgeni adenoidist. Tulemust ma ei tea. Küsimused nüüd sellised. Kui tõesti see norskamine mandlitest siis miks laps hingab palju läbi suu kui nina peaks enam-vähem läbitav olema? Mida ma nüüd ootama peaks kas need mandlid tõmbavad ise tagasi? Seega on need sellised olnud 3 kuud, sest niikaua ta ju norskab ja ometi pole ju tagasi tõmmanud`. LOR arvas, et ehk mingi Epstein-Barr või muu selline mis põhjustab infektsiooni. Kuhu edasi? Selliste mandlitega imestan, et tal toitki sealt läbi läheb ja ometi peaks põhjus olema miks need sellised on`? Kas saan ise veel oma raha eest tellida mingeid vereanalüüse ja kui, siis milliseid?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tere
Esimene hooaeg lasteaias on iga lapse immuunsüsteemile väga suur väljakutse, sest lasteaias vahetavad 20 väikelast igapäevaselt üksteisega viirusi ja batsille. Sellises vanuses lapse kohat meie kliimas on normaalne, kui ta on aasta jooksul 8-12 korda haige. Ka mandlite suurenemine näitab immuunsüsteemi reaktiivsust - see on esimene koht (nii neelu- kui ka kurgumandlid), kus organismi sattunud haigustekitajad kinni püütakse ja immuunsüsteem nendega võitlust alustab - seetõttu on ka laste mandlikude kohev. Tavaliselt tõmbuvad need kohevad mandlikoed ajapikku ja lapse kasvades ise tagasi. Väga kergekäeliselt kumbagi mandlit ära lõikama ei minda, operatsioon on vajalik alles siis, kui laps jääbki norskama, hingab peamiselt läbi suu, ei kuule hästi või on ta hääl nasaalne. Ka on operatsioon vajalik siis, kui laps vajab kas angiini või kõrvapõletiku tõttu enam kui 5 korda aastas antibiootikumravi. Röntgenuuringut ei peeta tänapäeval eriti täpseks ennustajaks, kas mandlid on vaja ära lõigata, lapse enda sümptomid on olulisemad. Ja päris head vereanalüüsi, mis seda meile ette ütleks, ei ole ka olemas. Ehk siis vaadake ja jälgige oma last!
Lugupidamisega
Le Vallikivi