Valulik lümfisõlm kaenla all 15.07.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 29-aastane, ootan oma esimest last (33. nädal). Rasedus on kulgenud siiani probleemideta. Hommikul avastasin, et parema kaenla all on lümfisõlm valulikuks muutunud, samuti on mul juba paar päeva olnud vesine nohu ja silmad kipitavad, aeg-ajalt köhin. Igemete veritsemine on hambaid pestes olnud tavapärane terve raseduse vältel.
Nädal aega tagasi oli kurguvalu (ainult kurgu vasakus pooles), mis andis tunda ka vasakus kõrvas. Ravimeid ei võtnud, jõin ingveriteed. Praegu annab kõrv õrnalt tunda ainult siis, kui olen väljas tuule käes olnud (aastaid tagasi on vasakust kõrvast mäda välja lastud ning tehtud nina vaheseina operatsioon, pärast seda pole kõrva enam põletikku tekkinud).
Igaks juhuks ütlen, et suvisel ajal piinab mind ka ülitundlikkus (õietolm, hein, loomakarvad, tsitrusviljad, mesi). Allergiat kui sellist pole diagnoosiks kirjutatud, sest reaktsioon seisneb ainult naha kestendmises ja väheses sügeluses. Punaseid laike ega hingamisraskusi pole kunagi tekkinud.
Kas peaksin kiiresti perearstile pöörduma? Kuidas ja kas rasedaid sellistel puhkudel aidatakse? Mida ma ise saaksin teha?

Lugupidamisega,

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Paar päeva valulik lümfisõlm või vähemalt valulik piirkond kaenla all viitab põletikule. See võib paikneda pigem higi või rasunäärmes, karvanääpsus. Esimese ravivõttena soovitan piirkonnale kampriõli kompressi, lihtsalt valada kampriõli marlilapile ja see asetada valulikule piirkonnale, nt 1 tund, ja nii 4-5 x päevas. Paraneb verevarustus ja põletik peaks taanduma. Võib juhtuda, et võib areneda paise- tugeva valu, pingega, punetav "mari" kaenla all. See vajaks avamist kas perearsti, kirurgi või EMO arsti poolt ning vastavat järelravi. Ja ärge muretsege- lapsed ja rasedad on ikka meie meditsiini kõige kõrgem prioriteet.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi