lümfisõlmed kubemes ja kaenla all 26.03.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 21 aastane naine. Juba 2 kuud on mul kubemepiirkonnas suurenenud üks lümfisõlm. Käisin sellega ka perearsti konsultatsioonil, kes määras nädalase antobiootikumikuuri ning tegi ka vere ja uriinianalüüsi, mis olid mõlemad korras. Soovitas pöörduda naistearsti poole, kui see mind edaspidi häirib.
Nüüd on aga tekkinud samale poole veel üks suurem sõlm ja teisele poole kubemes üks pisike. Samuti on teist päeva üks endale tuntav sõlm üleval kaenla all. Kõik nad on olnud esimesed paar päeva veidi valulikud, kuid hiljem enam mitte. Enesetunne on muidu hea ja mingeid muid vaevusi ei tähelda.
Kas tasub siiski pöörduda naistearsti poole või tuleks perearstil teha edasisi analüüse? Või on ehk mingi võimalus, et need sõlmed iseseisvalt kaovad?
Ette tänades,
Kersti

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Kersti
Lümfisõlmede käitumine on omane põletikulisele reaktsioonile lümfiteede varustusalal. Praktikas on selle põhjus noortel daamidel hoolas kubeme ja kaenlaaluse piirkonna raseerimine. Selle käigus tekib tahes-tahtmata nahavigastused, sealt siseneb haigusttekitav mikroorganism, mis rändab piirkonna lümfisõlme. See asub haigustekitajaga võitlema ja suureneb. Kui see raseerimishüpotees on võimalik, siis soovitan hoiduda raseerimisest mõne kuu vältel ja jälgida muutusi. Kui aga midagi ei klapi ja häirib, siis soovitan taas perearsti külastust.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi