Ortostaatiline hüpotensioon 05.09.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tervist, doktor!
Palun aidake kummalise seisundi lahti seletamisel.
Sageli peale füüsilist koormust (jooks- keskmine pulss 125 l/min) tekib nõrkushoog: keha muutub külmaks ja märjaks, näost lähen lubivalgeks! Päris minestanud pole, sest olen saanud pikali heita!
Diagnoosiks on pandud Ortostaatiline hüpotensioon
Aga selline seisund tekib ju tavaliselt kirjanduse andmetel püsti tõusmisel ... Minul hakkab väga halb aga füüsilise koormuse lõpetamisel??? Miks siis veri pähe ei jõua, et mul nõrkus tekib? Füüsilise koormusega peaks ju verevarustus paranema just... No ei saa mitte aru!!Nõrkus võib püsida veel mitu päeva.
Südameuuringud on korras, veri ka ( HGb 120)
Palun seletage mulle pisut!!
Tänud ette

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Teie vaevuse kirjeldus meenutab keha vedeliku ja glükoosi defitsiiti koormusel. Ise harrastan samuti tervisesporti, rattasõitu ja proovin alati enne 1 tunnist trenni vaikselt trimbata 1 liiter jooki, segan ise 1 tl soola ( u 9 g) ja 5 tl suhkrut või mett 1 l toasooja veega. Teepeale kaasa ka mõni shokolaadikomm. Kui nii vaevus kaob, on hästi. Et Teie muret täpsemalt hinnata, oleks soovitav koormustest ja veresuhkru kontroll selle ajal.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi