2,5-kuune beebi ei söö 18.12.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Mulle teeb muret minu 2,5-kuuse poja söömine (sööb RPA-d ja väljapumbatud rinnapiima). Sündides kaalus 3,4 kg (pikkus 52 cm), esimesel kuul 4,5 kg ja teisel kuul 5,3 kg (pikkus 62 cm). Esimesel kuul (0-1 kuud) sõi ta väga ilusti ning korralikult. Ühe kuu vanuseks saades on kõik aga pea peale pööratud. Ta ei taha päeval peaaegu üldse süüa. Sööb ainult 30-40 ml kaupa. Hakkab süües nutma või pudelilutti närima. Öösel on tal kaks korralikku toidukorda ning õhtul ka. Kokku sööb kogu päeva lõikes umbes 550-600 ml. Tema kaalus laps peaks sööma ca 800 ml. Perearst ütles, et tema probleemi ei näe, kuna kaalu lisandus viimasel kuul 800g. Pojal on kogu aeg sõrmed suus ning ta igemed sügelevad väga. Kas see võiks üheks põhjuseks olla? Mida teha, et poeg päeval sööma hakkaks? Oleme proovinud ka vahe pikemaks jätta, aga isegi nelja tunni möödudes tal isu pole, mis sest et enne on söönud ainult 40 ml. Samas tuju on tal enamasti hea ja areneb hästi.

Oleksin Teie vastuse eest väga tänulik!

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist
Kui laps ise on rõõmus ja heatujuline ning areneb hästi ja kaalus võtab kenasti juurde, siis ei ole mingit põhjust milliliitreid ja kaloreid taga ajada! Sellises vanuses on imikutel a) pahatihti gaasivalud, mis söömist takistavad b) annavad märku hambad (sügelus võib tekkida mitu kuud enne hammaste nähtavaletulekut) c) on nende areng jõudnud sellisele tasemele, et maailmas on nii palju huvitavaid asju, mida vaadata ja tähelepanu söömiselt hajub. Seda nimetatakse ka rinnapiimakriisiks, ka siis, kui laps saab oma toidu pudelist. Samuti on huvitav see, et isu ja söömine toimub teatavate sööstudena - kohati sööb laps sellise isuga, nagu oleks mitu kuud näljas olnud, teine päev aga mekutab ja ajab tagasi, nagu toit ei kõlbaks. Peamine on säilitada ise rahulik ja rõõmus meel ja mitte ennast ülemäära ärevaks ajada, kui laps ise on terve, rõõmus, areneb eakohaselt ja võtab kaalus juurde - terve laps ennast juba nälga ei jäta! Ja väga hea, et Teil on meelekindlust ka rinnapiimaga jätkata!
Parimate tervitustega ja rahulikku jõuluaega
Le Vallikivi