refluks ja lümfisõlmed. 18.03.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere !
Minul avaldus koos ärevushäirega söögitorupõletik. Käisin gastroskoopias ,kus diagnoositi refluks. See diagnoos ajas mind veel rohkem ärevaks. Peale seda käisin ka kurguarstil ,kuna pidev kurguvalu ,mida tunnen tänaseni.Seal öeldi ,et kõik korras .Lisaks olen korduvalt perearstil käinud ,kuna tunnen paremal poolel lõuaall kui pingutan kurku ,sellist valusat muna nagu oleks lümfisõlmed suurenenud. Perearst lasi teha uh kaelast ja ei midagi ei leitud. Samuti tehtud uh kilpnäärmest ja võetud väga põhjalikud vereanalüüsid endokrinoloogi poolt. Hetkel mu kaebused püsivad , tunnen ikka aegajalt kurguvalu ,lõua all lümfisõlmi ,ja rinnakus valusid. Perearst ütles, et see ongi refluksist,et tuleb piirata teatud toitude söömist ja võtta gastroentroloogi poolt määratud omeprazooli. Samas pole mul kunagi probleeme maoga olnud ,ei saa ma aru kuidas kõik avaldus ,siis kui sain ärevushäire,nimelt täpsem diagnoos mul hüpohondria, väga suur hirm haiguste ees ja kardan surmahaigusi ,käin mööda eriarste.Perearst enam mind kuhugi saata ei taha ,sest ütleb olen piisavalt uuritud ja pean ravima ärevushäiret. Lisan veel ,et rindkere valude pärast olen järjekorras ka pulmonoloogi juurde ja kardioloogi juurde,kuid sinna veel aega. Soovin teie arvamust , kui tunnen rinnakus aegajalt põletavat tunnet,kurguvalu ja valusaid lümfisõlmi ( paremal poolel kõik ) kas peaksin edasi põjust otsima. Kas oleks vajalik seoses lümfisõlmedega hematoloogile pöörduda ? Pereasrt ütleb ,et veri korras ja põhjalik analüüs tehtud detsembris 2015. Jään ootama teie arvamust .Ja palun vastake ,kas ärevushäire korral võib avalduda reflukshaigus ,kui varasemalt pole kunagi probleeme olnud ?.Gastroenteroloog tagasi mind ei kutsnud ,määras ravi omeprazooliga.
Suured tänud !

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Julgen Teie antud info alusel diagnoosida hüpohondriat. Seda ei ravita kehaliste haiguste ravimitega. Inimese keha talitlustega kaasneb väga palju aistingud. Näiteks hetkel kui ma seda juttu kirjutan tunnen umbes 10 erinevat aistingut kehast. Aga nendele ei maksa tähelapanu pöörata sest see käib elamisega kaasas. Pean ennast üsna terveks. Kui Teie arstid ei leia haigust, siis ei maksa ka mõne otsitud haiguse või normivariandi taha pugeda ja pidada seda raskeks haiguseks. Päris kehalised haigused avalduvad teistmoodi. Abi oleks mõistliku psühholoogi seanssidest. Määratud antidepressandid, rahustid annavad omakorda kuhja kõrvalnähte ja see võib olla psüühhikale ja ettekujutusele väga ränk.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi