Immuunsussüsteem väga nõrk peale sünnitust, järjest haige 31.12.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Sünnitasin 06.07.2015 plaanilise keisrilõikega lapse tuharseisu tõttu. 4 kuud peale sünnitust ehk novembris jäin haigeks, tavaline viirus, mis põhjustas nohu ja köha. Kuna köha ei läinud üle, määras perearst Berlocid tabletid 5 päeva. Detsembri keskel tundsin pidevat peavalu, mis kiirgas silmade taha, samuti oli raskustunne põskkoopas, kuid nohu polnud. Perearst tegi röntgeni põskkoopast ja tuvastas ägeda põskkoopapõletiku (vasak põskkoobas mäda täis, parem turses lihtsalt). Määras Cirrus tabletid ja Klatex antibiootikumid 7 päeva ning käskis helistada, kui paremaks ei lähe. Samas uut kontrollaega ei pannud. Kui kuur hakkas läbi saama, tundsin paremini ennast. Üsna pea peale kuuri lõppu tekkis aga põiepõletik, mida näitas ka uriinianalüüs, peale sain nitrofurantoin tabletid, mida hetkel võtan. On ka varem kord aastas põiepõletik olnud ning ühe korra ka neeruvaagnapõletikku põdenud 6 aastat tagasi. Nüüd aga tunnen uuesti raskustunnet põskkoopas ja nina on kinni ning pea valutab. Mida teha? Kas arst poleks pidanud enne kontrollaja panema ning uue röntgeni tegema? Tundub, et ravi on jäetud poolikuks ja ei taha koguaeg antibiootikume võtta. Kuidas immuunsust tugevdada? Ma olen juba nii mures. Varem pole midagi sellist mul olnud, olen teinud trenni ja liikunud ringi. Kardan, et minuga on juba midagi tõsist lahti. Kuna mul on diagnoositud ka ärevushäire ja on olnud viimasel ajal probleeme unetusega, siis võib ka ehk stress põhjuseks olla? Samuti olen täheldanud peale sünnitust nahalööbeid, allergilisi reaktsioone, mida varem ei olnud. Novembris tekkis tugev nõgeslööve peale shampooni kasutamist ning EMOs võeti see maha. Tehti ka analüüsid, korrast oli ära kreatiniin plasmas (117 mol/L) ja kästi see proov uuesti teha kuu aja pärast. Kas juba siis võis põiepõletiku alge olla?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist
Paraku on see nõnda, et rasedusega kaasuvad teatavad muudatused naise tervises, sealhulgas immuunsuse langus, mis on seotud sellega, et raseduse ajal ei ohustaks naise immuunsüsteem kantavat beebit, kes bioloogilises mõttes on ju võõrkeha naise organismis. Rasedus ja sünnitus kurnavad naise organismi ja sellest taastumine võtab aega vähemalt 6 kuud kuni aasta, imikuiga toob lapsevanematel alati ka hoolt ja vaeva ja unetuid öid ning lisaks on Teie taastumisperiood ajaliselt kattuv ka ägedate viirushaiguste tipp-perioodiga - nii et kogu see kombinatsioon võib tervise mõttes päris keeruline olla; ka ärevushäire võimendab ju sümptomite tajumist veelgi.
MIs puudutab põskkoopa põletikku, siis selle diagnostika ja ravi käib pigem ikkagi sümptomite alusel, korduv kolju röntgeniga kiiritamine ei ole väga tervislik ning pilt ei pruugi vastata haiguse raskusastmele, selle olemasolule või puudumisele. Kui Teil on korduvalt samad probleemid, siis peab uuesti sellest perearstiga rääkima.
Ja immuunsust tugevdavad väga lihtsad vahendid (mis väikese lapse vanemale kohati on muidugi raskesti kättesaadavad) - regulaarne, tervislik ja mitmekülgne toitumine, palju liikumist värskes õhus (käige kindlasti iga päev beebiga jalutamas!) ning magage nii palju kui võimalik (sh päeval, kui beebi teeb nt lõunauinakut) ning ärge häbenega lähedastelt beebi hoidmisel abi küsimast - ka siis, kui Te ise tahate "lihtsalt puhata" või tegeleda Teile endale meelepärase tegevusega.
Lugupidamisega
Le Vallikivi