Nõrgenev immuunsussüsteem 27.10.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Viimastel aastatel on mind vaevanud aina nõrgenev immuunsussüsteem ja pidevad "väsimuspäevad". Väga tihti, umbes kord kahe nädala jooksul on mul mitu päeva kestev väsimus, millega enamasti kaasneb ka kurguvalu ja kehatemperatuur 36,8 - 37,0 (kui mul on hea enesetunne, siis kehatemperatuur on alati 36,6). Enamasti see väsimus tuleb suvalisel ajal, vahel olen ka seda seostanud ülepinge või külma saamisega, kuid kerge keha külma saamine ei tohiks ju kohe keha sedasi nõrgestada. Viimasel ajal olen probleemi põhjuseks arvanud ka enda karastamatust. Kas on võimalik, et olen niivõrd karastamata (armastan sooja ja kannan alati soojemaid riideid kui teised, sest kardan haigeks jääda), et iga pisike tuuleiil ja veidi aega viibimist jahedamas ruumis võivad mu keha sedasi nõrgestada, et järgnevad 3 päeva olen nõrk ja suudan vaevaliselt vaid olulisemad toimetused ära teha. Kui see võib tõesti olla tingitud minu karastamatusest, siis kuidas oleks hea end karastada? Viimane kord, kui proovisin karastamist (mitte kandes veidralt sooje riideid ja viibides rohkem värskes õhus), lõppes see angiiniga.
Kas see võib olla ka mõne muu probleemi sümptom, näiteks HIV (kuigi teoreetiliselt on väga ebatõenäoline, et sellesse nakatunud olen).
See probleem häirib mind väga ja on hakanud oluliselt mu elu mõjutama. Jõuan oluliselt vähem kui varem. Spordiga ma ei jõua tegeleda, muidu ma ei jõuaks muid asju teha. Väldin kohti, kus on külm. Joon tihti teed. Hoian end soojas. Söön vitamiine. Kui on ees mõni olulisem sündmus, siis loodan väga pingsalt, et see ei langeks kokku minu "väsimuspäevadega".
Põletikke ja kõrgema palavikuga kulgevaid haigusi (nagu angiin ja kopsupõletik), esineb mul harva (umbes 1 kuni 2 korda kahe aasta jooksul).
Lisaks veel: viimasel ajal kimbutavad mind kerged põiepõletikud. Ühe korra kirjutas arst minu sümptomite kirjelduse peale antibiootikumid. Teisel korral tehti uriiniproov ja vereproov, mis olid igati korras ning haigus kadus iseenesest. Ka ülejäänud kordadel olen põiepõletiku apteegi käsimüügiravimitega mõne päevaga kontrolli alla saanud.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Vabandan, kuidas ka ei püüaks, ei saa ma midagi sisulist soovitada, peale koostöö oma arstidega. Arvatakse, et kohe esimese arstikülastusega leitakse see tõeline probleem ja määratakse ravi ja kõik saab korda. Õige ja toimiva lahenduse leidmine võtab sageli aega ja vajalikud on mitmete erinevate arstide külastused.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi