Haige välismaal 06.04.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Nimelt olen pool aastat olnud kagu-aasias ringi reisimas( siin on väga kuum) ja olen tihti haige. Alguses olin umbes iga kuu aja tagant palavikus(vahel ka nohu ja kurk haige). Umbes kolm kuud tagasi tekkisid krambid jalgades ja kogu keha lihaseid valdav valu ning kõrge palavik. Tollel ajal oli peavalu olnud nädal aega järjest. Sain paratcetamooli abiga haiguse kontrolli alla(väljaarvatud peavalu mis möödus iseenesest nädal hiljem) ja sellest ajast saati võtan ülepäeviti magneesiumi. Viimase kuu jooksul olen palavikus olnud 3x, pidev lihasvalu, väsimus, pearinglus(mis algab keskpäeval ja kestab kuni viskan pikali ja panen silmad kinni) kõik vaktsiinid said siia poole tulles tehtud(va malaaria mille ohtu siin ei präegusel ajal ei tohiks olla) söön korralikult hommikusööki, lõunaks värskeid puuvilju, õhtusööki(mis tavaliselt koosneb riisist, juurikatest). Selle poole aasta jooksul olen kaotanud umbes 4kg oma kehakaalust(püsides siiski normaalkaalus. Olen otsinud multivitamiine apteekidest kuid kahjuks neil on pakkuda igat vitamiini eraldi pakendis- mille ostmine käib siin olles mulle ülejõu. Kas te äkki oskaksite mulle nõu anda mida ette võtta oma pearingluse, väsimuse ja lihasevalu suhtes, et saaksin oma seljakoti reisi täismahus lõpuni nautida(veel 2kuud)?
Tänan teid loodetavasti abistava vastuse eest!

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
kui ma päris aus olen, siis arstina mulle Teie jutt üldse ei meeldi. Igapäevane pearinglus on selline sümptom, mis nõuaks põhjalikumat uurimist ja lihasvalu ning väsimus samuti. Reisivaktsiinid kahjuks ei kaitse meid kõigi haiguste eest ning need võivad olla ka regioonispetsiifilised, aga võib olla ka nii, et Teie keha ei kohastu kohaliku kliima ja toiduga ümber. Teie toidusedelis näen ma ka suhteliselt vähe valku ja rasva, peamised on kiiresti ja aeglaselt imenduvad süsivesikud. Ma ei ole päris kindel, et Te toiduga kõik eluks vajaliku kätte saate. Eelkõige räägiks ma siinkohal lihast ja näiteks rauavaegusest, aga seda on keeruline Teid nägemata ning analüüse tegemata öelda. Ja teine teema võib olla ka ebapiisav vedelikutarvitamine - ka see võib neid sümptome põhjustada - kõige lihtsam viis seda kodusel teel diagnoosida niiviisi, et kui Te tualetis käies tajute oma uriini haisu, siis on vedelikku tarbitud liiga vähe ja peab lihtsalt rohkem jooma. Piisava vedelikutarbimise juures inimene ise oma uriini lõhna ebameeldivana ei taju. Kindlasti ei tohi vedelikuasendajaks olla kraanivesi, vaid pigem ikka mineraalidega rikastatud vesi. Magneesiumi asendamine on hea mõte, seda võib tegelikult süüa ka iga päev koos B-grupi vitamiinidega.
Ja kui sümptommid ikka püsivad, siis kui eelarve vähegi lubab, et teeks ka arsti külastamine paha.

Lugupidamisega
Le Vallikivi