Kõhuviiruse järgne halb enesetunne 20.03.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Mind teeb murelikuks juba üle nädala kestev halb enesetunne. 9 päeva tagasi tabas mind ilmselt mingi kõhuviirus. Kõht läks väga lahti, käisn tualetis päeva jooksul umbes 5 korda ja väljaheide oli täiesti vesine. Tekkis ka iiveldus ja päeva jooksul oksendasin 2 korda. Pea valutas kergelt ja öösel oli ilmselt ka palavik, sest olid külmavärinad. Järgmisel päeval ei oksendanud enam, tualetis ka ei käinud, sest söönud midagi ei olnud. Enesetunne paranes järgnevatel päevadel mõnevõrra, praeguseks kõht enam lahti ei ole. Küll aga teeb muret see, et süda on ikka peaaegu kogu aeg natuke paha.

Olen toiduga väga ettevaatlik olnud, et kõhul kosuda lasta. Olen söönud nende päevade jooksul peamiselt vaid heade bakteritega jogurtit, vedelat putru, saia, kuivikuid, juustu, banaani, joonud keefirit, keedetud vett ja kummeliteed. Olen manustanud ka piimhappebaktereid tabletina. Ometi on maos raskustunne, nagu kivi oleks ülekõhus ning tihti iiveldab kergelt. Õige pisut kõht nagu aeg-ajalt valutaks ka, aga mitte segavalt. Küll aga mulksub ja koriseb kõhus kõik. Söögiisu ei ole. Iiveldus tekib rohkem peale söömist.

Kas see probleem on ikka kõhuviirusest või peaksin juba tõsisemalt muretsema? Mainin ka seda, et teised pereliiikmed ei ole viirust saanud. Kas on normaalne, et peale 1-päevast viirust veel nii pikalt kõhuvaevused kestavad?

Lisan veel, et mul on varem periooditi esinenud iiveldust. Seoses sellega olen käinud kaks korda gastroskoopias, viimati aprillis 2011. Mingeid patoloogiaid ei leitud. Küll sain teada, et mul on kerge sopistus - maolukuti jääb pisut avatuks. Muidu oli nii magu, kaskteistsõrmiksool kui söögitoru korras. Kasvas ka helicobakter pylori, millele sain ravi.

Kokkuvõttes sooviksin teada, kas mu kõhuprobleemid võivad olla kõhuviiruse järgsed või peaksin põhjust mujalt otsima? Kas kõhuviirus võib nii pikale venida?

Ette tänades
E.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
selline periood kõhuviirusest taastumiseks on täiesti normaalne - ütlusel, et haigusest terveks saamine võtab aega kaks korda rohkem kui paranemine, on täiesti tõepõhi all. Piimhappebakterid ja kerge toit on väga hea mõte iseenesest, kuid kui söömise järgselt on raskus- ja ebamugavustunne, siis võiks korraga tarbitavaid toidukoguseid vähendada ja pigem süüa sagedamini väiksemate koguste kaupa. Mulksumine ja korisemine näitavad samuti, et sool on peale haigust natuke ärritatud olekus, seegi peaks aja jooksul kenasti taanduma. Piimatoodetega (ka hapendatud tooted, nagu keefir, pett, jogurt, kohupiim) oleks ma sellegipoolest esialgu veidi tagasihoidlikum - möödunud viirusest kahjustatud soole limaskest ei ole väga hea piimasuhkru seedija ja sellest võibki tekkida suurem ebamugavus- ja puhitustunne. Üldjoontes võib siiski öelda, et kõige hullem on möödas ning edasine võtab veel veidi aega ja kannatust, kuid mingit kurjemat põhjust selle kõige taga otsida ei ole mingit põhjust.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi