Pidevalt põskkoopapõletik 05.02.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Kirjutan oma venna eest, kes on 24a ja kellel on nüüdseks juba iga kuu põskkoopapõletik.
Esimest korda oli aastal 2007, siis oli see umbes kord aastas.
Ta on käinud kolmel ninalõikusel. On laiendatud kanaleid jne. Päris täpselt ei tea, mida veel, aga kolme lõikusega on ilmselt juba kõik tehtud, mis ninaga võimalik.
Viimane "avastus" oli, et nina limaskest on paks. Aga mida ette võtta, seda ei tea. See ei ole ju normaalne, et ta saab juba iga kuu antibiootikume? Nii kui kuur lõppeb, siis läheb mõni nädal mööda kui jälle on nohu ja jälle on põletik.
Selle põletikuga kaasneb enamasti kõrge palavik ja paar korda on kaasnenud ka kopsupõletik. Ma saan aru, et organism on pärast antibiootikumi kuuri nõrk ja võtab kergesti haigusi külge, aga tal ei ole võimalik kuidagi taastudagi kui juba jälle on uus põletik.
Kas te oskate midagi soovitada?
Või oskade kedagi ülihead selle ala arsti soovitada?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
sellises vanuses ei ole nii sagedased põskkoopa põletikud kindlasti mitte tavalised ega normaalsed, seda enam, et juba 3 operatsioonigi on läbitud. Samas - kui on äge põletik, siis ilma antibiootikumideta võivad tekkida veelgi raskemad tüsistused. Loodetavasti on tal sellise ohtra kokkupuute juures meditsiiniga tekkinud ka päris oma nina-kõrva-kurguarst, keda ta usaldab ja kes tema ravi korraldab. Kuivõrd üks inimene sobib ühesuguse ja teine teistsuguse arstiga, siis konkreetset kolleegi siinkohal soovitada ei julgegi. Ravimitest: selliste sagedaste ägenemiste korral peab kindlasti kasutama ka püsiravi, kas retseptiga väljakirjutatava ninasprei või lisaks ka turset vähendavate tablettide näol. Ja oma arstikogemusest lähtuv napakavõitu ja raskestiteostatav soovitus on veel: kliimavahetus. Sagedaste ülemiste hingamisteede nakkustega kimpus olevatele inimestele ei taha meie külm ja niiske põhjamaine kliima kuidagi sobida, samas aga näites Vahemerekliimas kaovad need kaebused justkui võluväel. Nii et tasub kas pikemate või lühemate kuuridena proovida, kui see muu eluga on sobitatav.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi