Puukborrelioos ja lapse planeerimine 25.01.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere (olen 22 ja esimene laps saab 3)
Oleme juba paar kuud elukaaslasega teist last planeerinud, siiamaani pole õnnestunud. Nädal tagasi lasin ära teha puukborrellioosi testi, kuna pikka aega olid hirmsad liigesevalud-põlved-randmed-abaluud valutasid... Täna sain tulemuse, et on positiivne. Perearst määras raviks Doxycyclin STADA 3 nädalat. Lugesin, et ei tohi kasutada raseduse ajal, aga kas kui selle kolme nädala jooksul rasedust planeerida ning olla vahekorras ja oletan, et selle 3 nädala sees ka õnnestub viljastamine, siis kuidas ning kas on see lootele kahjulik ??? Ja kas ka peale seda ravi on see lootele ikka kahjulik? Perearst ütles, et kui tahan, siis võin võtta. KUI TAHAN! Tundus nagu imelik, et kas siis asi on tahtmises ning kas seda ei pea välja ravima? Küsimus sellepärast, et rasedus plaanitud sellesse aastasse veel ning kaalun asju läbi kuidas ning kas ikka hakata seda praegu võtma? On vanem bakter seal sees, analüüside järgi.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
doksütsükliin on selline ravim, mida raseduse korral võtta on lootele tõestatult ohtlik, seda ei tohi kasutada ka väikelapsed kuni 8nda aluaastani, kuna see ravim põhjustab luude kasvu aeglustumist ja hammaste arengu defekte. Samas on aga borrelioos selline haigus, mis tuleb kindlasti ja korralikult välja ravida hilisemate vastikute tüsistuste vältimiseks. Tulevase lapse ja enda tervisega ei maksa ajagraafikusse mahtumise pärast küll riskida, seega soovitaks ravi kindlasti korralikult ära teha ning alles seejärel hakata rasestumist planeerima.
Lugupidamisega
Le Vallikivi