Paistes lümfisõlm 12.01.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Minul oli veidi üle kuu tagasi hambal juurepõletik. Lümfisõlm läks paiste seal kõrval ja jutumärkides tubli hambaarst arvas, et see on mäda, mis on kogunenud igemesse, ja lõikas seest poolt lümfisõlme puruks, avades enda arvates mädakollet. Paistetus maha ei läinud ja läksin lõualuu kirurgiasse. Seal öeldigi, et see on hoopis väga paistes lümfisõlm. Anti Unasyni ja öeldi, et kui maha ei lähe, tuleb ära lõigata. Lõuale jääb arm. Öeldi ka, et lümfisõlmed paranevad väga aeglaselt. Antibiootikume ei antud kuna hambaarst oli neid juba andnud ja olin nende söömise just lõpetanud. Paistetus ei ole endiselt maha läinud.

Küsimus - kui kaua umbes peaks paranema lümfisõlm, kui põletiku kolle (katkine hambajuur) on kadunud ja kui kaua peaks paranema skalpelliga pooleks lõigatud lümfisõlm? Kas ma peaksin olema murelik, et see kuu ajaga maha ei ole läinud? Paistetus on liikunud sisekudedest praktiliselt naha alla. On selline tumepunane, õrnalt lillakas pärlike lõual, tihke, valulik ei ole, umbes 1 cm läbimõõduga. Kas see on normaalne paranemise käik või ma peaksin uuesti arsti juurde minema? Ette tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Raske on tegelikult öelda, millega on tegemist. See võib olla lümfisõlm ( peaks taanduma mõne nädala jooksul peale põhjuse kadumist) püogeenne granuloom ( sidekoe vohang mädaprotsessi järgselt) harva võib olla tegemist lümfisõlme mõne muu haigusega. Kui lümfisõlm püsib samamoodi üle 2 kuu siis on näidustatud selle histoloogiline uuring, selleks aga eemaldatakse sõlm kirurgiliselt. Ehk on veidi abi minu mõtisklustest.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi