3 kuud kestnud terviseprobleem 15.06.09 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

poordun Teie poole oma ema (56a) jatkuva terviseprobleemi parast. Nimelt juba 3ndat kuud tunneb valu alaseljas (nii torkiv/terav kui ka vahel tuim pidev valu) ning survet poies (nagu tsystiit). Esialgu kahtlustati et tingitud tsystist, mis leiti yhest neerust umbes aasta tagasi. Tsyst aga osutus sama suureks kui aasta tagasi, seega midagi ette ei voetud ja valistati tsyst kui probleemide tekitaja. Pandi peale antibiootikumid ja valuvaigistid, niipea aga kui kuur labi, olid valud tagasi. Perearst pidas valu voimalikuks pohjuseks luuvalu (ei ole kyll meditsiinilise haridusega kuid luuvalu poide kiirata vast ikka ei saa), tehti rontgen, see korras. Saadeti ka neuroloogile, kes vaitis et neuroloogilised probleemid taolisi vaevusi pohjustada ei saa. Uriinikylvist baktereid valja ei tulnud. Naistearsti poolt voetud poletikuproovid korras. Kuna aga selja- ja poievalu pole selle 3 kuu jooksul kuhugile kadunud, pandi igaks juhuks (?) peale veel yhed antibiootikumid ja valuvaigistid. Nyyd on need labi, valud endised ja ees uus visiit neeruarstile ja hakkab ring otsast. Tahtsingi kysida Teie kui kogenud arsti kaest, mida edasi teha? Kuigi ainult jutu pohjal ei saa diagnoosi panna, siis vaatamata sellele tekib Teil toenaoliselt mingi kahtlus, mida voiks uurida. Kelle/mis valdkonna arsti poole poorduda? Milliseid uuringuid tuleks lasta teha? Ei tahaks lasta raisku vaartuslikku aega, mis voiks kuluda juba pohjuse likvideerimiseks, eriti kui tegu millegi vaga tosisega. Paluksime Teie poolset hinnangut, kuidas edasi tegutseda. Tanan vaga.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Vabandan hilinenud vastuse pärast. loodan, et olete jõudnud neeruarsti juurde ja midagi on selgunud. Tasuks veelkord uurida lülisammast, nimmeosa piltdiagnostiliselt, mõtlen siin kompuutrit. Kindlust annavad ka korras vereproovid, eriti kiirenenud setterektsiooni puudumine. Seniks aga rahu ja valuvaigistid.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi