magusavajadus 13.12.01 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! 12-aastane tüdruk (kasv 150 cm, kaal 33 kg, aktiivne) nõuab pidevalt magusat. Kas see on organismi vajadus või on see haiglaslik? Kui palju magusat võib selline laps päevas süüa? Armastab komme, šokolaadi, jäätist, ei taha eriti tavalisi magustoite, ei hooli ka koogikestest ja keedisest.

Tänan!

Arst vastas:

dr Eero Merilind

Perearst

Nõmme Perearstikeskus

Lugupeetud küsija.

12 aastane tütarlaps peaks olema umbes 150 cm pikk ning peaks kaaluma keskmiselt 40 kg. Seega 33 kg on sihvakas tütarlaps, kes ei peaks järgima erilist dieeti.

Kui laps on aktiivne, siis on tema energiavajadus suurenenud. Kui päev on kiire ning korralikuks söömiseks aega ei jää, siis võib veresuhkru tase langeda ning inimene tunnetab magusavajadust. Kommid ja šokolaad imenduvad kiiresti ning tõstavad kiiresti veresuhkru taset. Tegemist ei ole suhkruhaigusega.

Soovitaksin üle vaadata päevarežiimi ning söömisharjumused.

Lugupidamisega.

dr. Eero Merilind

perearst