magusasöömine 17.06.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Olen püüdnud siit-sealt saada selgust, kui palju võib 7-aastane laps süüa magusat ja kui palju on palju. Nimelt vanaema hirmutab, et kui lapsel on ikka suur magusaisu ja ta seda ka tõesti suhteliselt palju tema arust sööb, võib tulla ja et juba ongi lapsel suhkruhaigus. Minul endal oli ka lapsena magusaisu, kui raamatut lugesin, ikka midagi krõbistasin. Praegu vahest harva, kui väsimus või midagi, siis shokolaad nagu kosutab. kas on põhjust muretseda, kui laps on kõhnapoolne, ei joo vedelikku haiglaselt palju, traavib ringi ja tema hambad on terved? Mis on magusasöömises halba? Vanaema soovitab kogu aeg süüa musta leiba - no ma ei tea, minu meelest on ka kuiva leiva söömine veider. laps peaks ikka sooja toitu peaasjalikult saama ning värsket kraami, mitte et leiba üldse mitte, aga vahet pole - musta leiva käärud enne suppi või muud toitu rikuvad nende isu täpselt samamoodi kui kommid.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist
Magusasöömine ja magusavajadus on omane enamikule väikelastele. Seda on püütud seletada mitmeti, üks seisukohti on aga selline. Nimelt on ema rinnapiim suhteliselt suure suhkrusisaldusega, hiljem kui enam rinda ei saa on harjumus magusat saada aga alles. Suhkrusöömine lapseeas ei tekita suhkruhaigust. Kindel on see et igas eas peab olema igapäevane toit olema tervislik ja hästi tasakaalustatud olema ja sisaldama normaalseks elutagevuseks ja kasvuks kõiki vajalike toit ja mineraalaineid. Magusal on omadus blokeerida peaaju söögiisu küllastuskeskust, see tähendab paar suutäit magusat ja isu ongi otsas. Mõtlen siin isu nö asjaliku toidu suhtes. Ka näkitsemine rikub oluliselt isu. Sage magusasöömine kujutab endast tõsist ohtu ka hammastele, see happekollireklaam teleris on täiesti õige. Mida soovitada. Kui toitumine on tasakaalustatud ja sisaldab kõike vajalikku siis selle kõrval paar - kolm kommi küpsist päevas pole kurjast. Kui aga lapse nö õige toidu tarbimine kannatab magusasöömise tõttu on vajalik seda kindlasti reguleerida. Olen ise 2 ja 3 a laste issi ja tean probleemi keerukust omast käest. Sageli anname vanematena suure või väga suure kisa ärahoidmiseks lihtsalt alla. Hiljutine avastus oli shokolaadi medalitega. Kui suurem laps on olnud matkal, kodustel töödel, pere spordivõistlustel väga tubli siis on see väga tõhus preemia. Selle nimel laps püüab hoolega. Kui kommid laste silmalt ära peita siis lapsed näivad ka asja mõnevõrra unustavat. Suur viga on see kui lauale panna kott või kauss kommidega siis ei saa rahu enne kui see on tühjaks söödud. Kannatab nii selle kui järgmise päeva söögiisu.
Loodan, et sain olla kasulik, jagades kogemusi nii tohtri kui väikeste põnnide issina.
Head tervist soovides Madis Veskimägi