Keha hommikul turses 02.03.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 25. aastane naine. Viimastel päevadel on olnud hommikuti ärgates nägu turses ja halb enesetunne, kõige rohkem on silma ülalaud ja huuled paistes. Täna hommikul oli rohkem kui tavaliselt - terve keha oli riietest jäänud triipe täis ja nägu oli tugevalt turses. Samuti on suur väsimus ja raske ärgata. Turse kaob maksimaalselt poole tunni jooksul ja päeval on enesetunne ka suhteliselt normaalne. Millised põhjused võivad olla sellisel seisundil, kui ainult hommikuti on kogu keha ja eriti nägu turses? Lisan, et mul on olnud sünnist saadik südamelihasepõletikke, aga praegu sügamega seoses erilisi kaebusi ei ole. Mingeid ravimeid praegu ei võta.
Ette tänades,
E.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere E !
Teie vaevus on omane lümfostaazile, ehk lümfi ja koevedelike ringlushäirele. See on üsna levinud probleem ja erilist tähelepanu ei vaja. Hästi mõjub õhtul normaalsel ajal magamaminek, hea öine uni, hommikune dush, kerge näomassaaz. Igaks juhuks ka arstikülastus võimalike haiguste väljaselgitamiseks. Ka südamepõletike järgselt võiks korra aastas oma arsti külastada ja üritada ennetada võimalikke ebasoodsaid pöördeid haiguskulus.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi