Õlg valutab. 12.01.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen naissoost ja 47 a. vana. Põen II tüübi diabeeti. Prolbleem algas 20 aastat tagasi raseduse ajal. Veresuhkur kerkis küll ainult korraka ja läks dieediga normi, küll aga püsis uriinis. Mõlemad lapsed suhteliselt suured ja sündinud keisrilõikega. Diabeeti ravin tablettidega juba üle 10 aasta ja veresuhkur just kõrge ei ole. Kui kuba 10 ligidale kerkib olen täiesti omadega läbi, aga tüsistused muudkui tulevad. Üks neist on diabeetiline pölüneuropaatia. On ka karpaalkanali sündroom ja liigeste kahjustus, kuid kui suur, see teadmata. Valutab parem õlg ja seda juba 20 aastat s.t. kusagil esimese lapse sünnist alates. Valu on olnud vahelduv, kord halvem, kord parem. Umbes 10 aastat tagasi tegi üks velsker lihasesse novokaiini blokaadi ja siis oli nats aega rahu. Olen terve aasta igat sorti valudega vaevelnud. Jalavalu, mis närvikahjustusest tingitud olen kontrolli alla saanud. Siis selgus, et ka liigesed teevad häda. Konsulteerisin ühe ortopeediga. Tema soovitas Ultra Geeli ja menovasiiniga määrimist. Ultra Geel on küll teistele liigestele aidanud, kuid õlg valutab edasi. Lihtsalt valuvaigisteid neeleta ka ei taha. Karpaalkanali sündroomiga lähen opile oktoobris, kuid neurokirurg arvas, et lausa õlga see mõjuda ei võiks. Tema kahtlustaski liigest. Valutav piirkond on keskpunktiga õlg. Selja poolt ulatub abaluu taha ja vahest kuni selgrooni. Eest valutab vahest terve rinnalihas. Valutab parem pool ja see segab töötegemist. Kui ikka parasjagu ägenemine on, ei taha kätt mitte liigutadagi. Kõigele lisaks jääb kangeks ka kael.
Meie perearst on ise praegu haige ja ka tema piirkond, õigemini patsientide arv on väike. Arusaadav, et ta ei saa igasuguseid uuringuid igaks -juhuks endale lubada. Tahaks teada, mis uuring võiks vastuse anda, mis on ikka selle valu põhjus, sest muidu on raske temaga võidelda. Parim ravim on olnud pipraplaaster, kuid seda saab kasutada seni, kui nahk kannatab. Põletikuvastased salvid toovad leevendust nädalaks, siis on toime ammendatud. Sama kehtib Menovasiini kohta. OLen ka ise nõus oma hädade leevendamisse panustama, kui teada, mis kõige tõhusamalt aitab. Ja veel, kuna elan Ida-Virumaal, siis probleem veel selles, et kohalike tohtritega tekib keelebarjäär.
Ette tänades U.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan muret. Õlavaevuse süstemaatiline analüüs nõuab veidi kogemust. Tegelikult algab kõik patsiendi läbivaatusest arsti vastuvõtul. Hinnatakse õla liikuvust aktiivsel ja pasiivsel liikumisel: sirge käsivarre viimine küljelt üles, paindes küünarliigesega õlavarre viimist küljele, kukla ja abaluu tipu sügamise testi. Seljalihaste katsumine trigerpunktide osas. On terve rida teisi võtteid mis kõik aitavad täpsustada vaevuse tekkepõhjust. Uuringutest märgin ära tavalist röntgeülesvõtet õlaliigesest ja õla ultraheli uuringut.
Oma töös kasutan üpris palju kohalikku süsteravi erinevate raviainetega ja järgnevat taastusravi harjutusi. See annab parima tulemuse.
Lisan ka lingi oma kodulehele, kus tutvustan kohaliku süsteravi võimalusi. http://tervis.tostamaa.ee/default.asp?id=167
Kipun arvama, et Teie vaevus on tingitud seisundist nimega müofastsialgia. Selle korral tekivad lihastes valulikud pingekolded kust kiirgub valu õlga, kuklasse või kätte.
Soovitan pöörduda taas perearsti vastuvõtule, arutage kolleegiga erinevaid võimalusi. Asja aitab täpsustada ka ortopeed või spordiarst.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi