Sügelus ja kipitus 29.06.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.

Probleem algas ca 6 nädalat tagasi põskkoopapõletiku antibiootikumidega(2x5päeva) ravimise ajal. Nimelt peale kakamist kipitab ja sügeleb tagumik (vist pärak) mõne tunni jooksul. Toiming ise valus (tavaliselt) ei ole, vahel on kerge kriipiv tunne. Samuti tuleb mõne tunni jooksul peale kakamist pühkida, sest selle aja jooksul eritub miskit asja, mis suurendab kipitust. Vahel tuleb lausa dushi all käia. Verd pole näha olnud. Vaevusi on vahel rohkem, vahel vähem, kuid tüütu on see asi igatahes. Antibiootikumide võtmisest on möödas 4-5 nädalat, selle ajaga peaks olema õiged pisikud pepus juba tagasi? Kas pöörduda, kui, siis kelle poole või lihtsalt apteegist midagi osta? (Kui, siis mida?)

Ette tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Olete jätnud saladuseks oma vanuse, soo ja paljud olulised detailid. Esineb võimalus, et Teie vaevuse põhjus võib olla seedetrakti kandidiaas ( pürmseentõbi). See on võimalik antibiootikumravi tüsistus, häirinud on seente-bakterite tasakaal ja see avaldubki pärmseene vohamisena. Suu limaskest, pärak, naistel günekoloogiline sfäär, meestel kusiti suudme ümbrus võib muutuda punetavaks-kipitavaks.
Bakterite õiget tasakaalu aitab normaliseerida rohke hapupiima ja maitsestamata biojogurti tarvitamine. Ka aptegis on rida vahendeid olemas. Kuna asi on siiski ebaselge ei saa ma anda konkreetsete ravimite nimekirja vaid siiski soovitada perearsti külastust.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi