veresooned 02.04.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere dr Veskimägi!
Mind häirivad juba üle kuu aja läbipaistvad veenide võrgustikud kätel, kogu dekoltee piirkonnas ning jalgadel. Öeldakse, et see on pigem heledanahaliste ja kõhnade inimeste probleem, kuid minu puhul ei ole tegemist kummagagi. Ei ole väga heleda nahaga ning olen normaalkaalus 25aastane naine. Varem sellist probleemi esinenud ei ole. Veel mõni kuu tagasi sai käidud lõunamaal puhkamas ja siis küll veel ükski soon läbi naha ei kumanud. Paar päeva tagasi poe proovikabiinis olles oli pilt päris ehmatav - nahk kätel ja dekolteel paistis täiesti läbi, kõik oli üks suur sinine võrgustik!! Ilma liialdamata. Oma perearst väidab, et küll tõmbab tagasi, aga kuu ajaga ei ole midagi muutunud.
Muutustest võibolla niipalju, et u 1,5 kuud tagasi lõpetasin ära antibeebipillide võtmise (olles neid eelnevalt tarvitanud u 7 aastat)- ise küll ei usu et see võib asjaga seotud olla.
Paar kuud juba olen hädas silmapõletikuga, mis ei taha kuidagi taanduda, kuigi selle aja jooksul on tarvitatud väga mitmeid ravimeid (sh hormoontilkasid ja tehtud ka suukaudne antibiootikumikuur).
Nüüd juba tunnen vahetevahel ka valu sõrme- ja varbaliigestes (väljendub millegipärast alati järgmisel päeval pärast ujulas käimist, siis ei ole jälle pikka aega midagi) ning lihased (eriti jalalihased) on pinges ja kohati kanged. Viimaseid 'hädasid' võib äkki seostada sellega, et olen oma tervise pärast mures ja tekitan seega omale lihtsalt veel stressi juurde.
Püüan küll võimalikult palju ennast liigutada-käia ujumas ja aeroobikas ja hoida meele rõõmsa, aga sellegipoolest midagi paremuse poole ei muutu.
Mida Teie sellest kõigest arvate ja mida soovitate? Oma perearstiga olen sellest juba korduvalt rääkinud, on teinud vere- ja uriinianalüüse ja kui näeb et ma ikka veel kurdan ja ei asi ei parane, soovitab hakata tarvitama antidepressante, kuigi samas tunnistab, et depressiooni mul ei ole. Eesmärgiks siis see, et ma lihtsalt maha rahuneksin ja oma terviseprobleemidele nii suurt tähelepanu ei pööraks, aga see ei ole ju lahendus.
Ette tänades ja ilusat kevadet soovides,
Helen

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Helen
Kipun arvama nii nagu Teie perearst. Küll tõmbab tagasi. Parajalt päikest, liikumine, veeprotseduurid, ülakeha hõõrumine froteerätiga parandab veresoonte toonust ja need saavadki korda. Ehk oli ka varem siiski sooned näha, üldiselt on kõik kehad poe riietuskabiinides väga koledad ja sinised ( oma kogemus) küllap see Teid viis veidi rööpast välja. Tähtis on hea enesetunne.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi