Juuksed 28.12.04 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on mõnevõrra kummaline probleem, mille osas ma ei oska ise midagi ette võtta.
Olen 20 aastane tütarlaps, juuksed on mul pikad ning muutuvad kiiresti rasuseks, nii et pean neid pesema iga päev. 6 päeva tagasi aga tekkis selline kummaline olukord, mis sellest peale aina hullemaks on muutunud. Nimelt, pesnud hommikul juukseid nagu alati, avastasin vaid mõned tunnid hiljem, et pealaelt on juuksed siiski veel rasused. Tol hetkel arvasin, et küllap on tegu lohaka pesemisega vms. Järgmisel päeval aga kordus sama asi, vaatamata sellele, et olin juukseid pesnud erilise hoolega. Iga päevaga muutub olukord aina hullemaks. Praegu ei jää rasuseks enam vaid pealagi, vaid juuksejuured pealaest kuni otsaesiseni. Veelgi enam, tundub, et šampoonil ei ole mu juustele mitte mingisugust mõju. Täna pesin juukseid 5 korda järjest, kuid isegi märjana tunduvad juuksed 5min hiljem justkui neid poleks terve nädal pestud, st neid on lausa rõve katsuda, nad kleepuvad ja on kõvad, justkui oleks geeliga liialdatud. Samas ei kasuta ma üldse juuksegeele, -vahte, -lakke vms, palsamit panen vaid juusteotstele. Mingeid olulisi muutusi - mitte ühtki, kui aus olla - ma oma elukorralduses viimase nädala jooksul ei oska leida, ma pole haige, ei ole söönud tavalisest erinevaid toite jne.
Ravimitest tarvitan ma Wellboutrine'i (antidepressant) juba mitu kuud (enne seda teisi sarnaseid ravimeid) depressiooni raviks, ning vastavalt vajadusele Claritine'i allergia ja Ventolini astma puhul. Viimaseid kaht olen aga kah kasutanud juba pea 10 aastat.
Vahest oskate Teie mulle nõu anda, milles võib antud juhul asi olla ning mida ette võtta, sest olen väga mures ja segaduses.
Ande

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan muret !
Oletan, et probleemi põhjujs on liigne pesemine mittesobiva pesuvahendiga. Juuksed on tegelikult elav naha osa mis oma normaalse oleku säilitamiseks vajab teatud rasusisaldust nii peanahal kui juustel. Ka võib pesuvees sisalduvad veesoolad kuivades ladestuda juustele ja muuta need ilmetuks. Soovitan mõni päev vahet pidada juustepesus, kasutada võimalikult neutraalseid pesushampoone ( Sebamed shampoon) ja loiputada kas vihma või lumesulaveega. Soovitan ka nahaarsti nõuandeid, sinna pole saatekirja vaja.
Loodan, et sain veidi selgust tuua.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi