See magus šampusemekk 10.12.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen naine hilistes neljakümnendates ja minu ainuke patt on see, et armastan meeletult šampanjat. 4 aastat tagasi on mul eemaldatud kive täis sapipõis, muidu olen terve. Kas minu kirglik šampanjaisu võib mingil moel mõjuda maksatalitusele, sest mul pole ju sapipõit. Aeg-ajalt tekivad parema roidekaare alla pistvad valud. Aga hea šampus kaalub valud üles. Muud alkoholi ei tarbi.
Tervitades ja jõulurahu soovides patustaja.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan Teie muret, meil kõigil on mõni nõrkus, millest loobuda ei suuda. šampanja on lahja alkohol, milles sisalduv süsihappegaas mõjub sapieritusele soodustavalt. Kuna sapipõit ei ole valgub sapp peaasjalikult soolde, hiljem ka laienenud ühissapijuhasse mis käitub kui sapipõie aseaine. Peale joogi tarvitamist on soovitav kerge eine. Arstina meenutan ka seda, et igapäevaselt 50 gr absoluutset alkoholi võib viia maksa pöördumatu kahjustuse, tsirroosi tekkeni 10-15 aasta jooksul. Kui Teie šampanjakogus päevaselt ületab 200 ml on see oht reaalne. Ei usu, et just nii palju igapäevaselt seda jooki tarvitate. On veel üks oht, nimnelt kusihappe tõus veres, mis võib viia podagra, ehk üprisvastiku liigespõletiku tekkeni.
Loodan, et sain selgust tuua Teie mures.
Head tervist soovides Madis Veskimägi