Borrelioos. 12.11.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Väga austatud dr.Madis Veskimägi!
Mul on selline küsimus.Viimasel ajal olen palju kuulnud ja lugenud mitmetest haigustest,mida levitavad puugid jamillesse on inimesed nakatunud.Kui inimene nakatub puukborrelioosi ja jääb ravimata,siis millised haigusnähud esinevad ja kui pika aja vältel?Kas aja jooksul inimene paraneb või mitte?
Selle kohta pole ma veel midagi kusagilt lugenud.Või pole osanud lihtsalt vastust leida.Mul selline kahtlus,et olen olnud sellesse haiguesse kunagi nakatunud ja jäi ravimata.Põhjus selles,et ei osanud midagi karta.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Puukborrelioos on selline veidi salapärane haigus mis avaldub mitut moodi. Esimesele staadiumile on omane puugihammiustuspiirkonnas tekkiv tavaliselt punetav ümar laik, mille läbimõõt võib olla paarsist sentimeetrist 30 sentimeetrini. Võib juhtuda, et inimene ei märka puugihammustust ja isegi mitte laiku. Haiguse selles stadiumis märatakse antibiootikume , levinuim on doxycyclin kuur 1 kuu. Kui ravi ei ole, või mingil põhjusel ei ole toimet võib tekkida südame ja närvisüstemi kahjustus, seda 1-2 aasta jooksul. Nagu näete, kasutan sõna" võib" sest kõik võib mööduda jälge jätmata. Haigust aitab täpsustada vereproov, kus määratakse haigustekitajaga kokkupuude, saadakse infi, kas tegemist on ägeda haigusega või kunagi põetud vormiga.
Haiguse juures on üheks probleemiks ka patsiendi hirm, kuna paljud asjad haiguse juures on oletuslikud. Hirm on aga ärevuse õhjuseks, millest omakorda rida probleeme.
Soovitan nõu pidada perearsti ja nakkushaiguste arstiga.
Head tervist soovides Madis Veskimägi