hemoglobiinitase veres 30.05.02 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,milline on miinimum-maksimum normaalne hemoglobiinitase veres.Olen kuulnud,et normaalne on 150,aga hiljuti tegin vereanalüüsi ja minul oli see tase 120.Arst ütles,et normaalne,aga et kui langeb 110 siis peaks võtma rauatablette.Aga kas ma võin juba praegu rauatablette võtma hakata,ei tahaks nagu aneemiasse haigestuda?Kas mul on suur oht aneemiat põdema hakata?Ja milliseid rauatablette ma peaksin kasutama ja mida ma peaks teadma rauatablettidest,kas võivad esineda mõned kõrvalnähud:nt.kõhulahtisus või kõhukinnisus,peavalud või iiveldused jt?Ja palun soovitage mõnda head sööki või jooki,kus kohast saaks organism kõige paremini rauda,maks on vist küllaltki must? Suured tänud Teile ja palju päikest Teie päevadesse!Õnnetu 23.a neiu Tallinnast

Arst vastas:

dr Eero Merilind

Perearst

Nõmme Perearstikeskus

Lugupeetud küsija

Tavaliselt hemoglobiinitase niisama alla normi ( 120 - 150 g/l) ei
lange. Aneemia ehk kehvveresuse üks liike on nn rauavaegusaneemia ning
selle sagedasemad põhjused menstruaaltsükli häired ( liiga pikk või liiga
rohke verega menstruatsioon) ning raseduse II pool. Ilma vereanalüüsita
aneemiat diagoosida ei saa ning niisama, igaks juhuks, rauatablette
võtma ei peaks. Täiskasvanud inimesel rauavaegusaneemia toitumise
iseärasustest ei teki. ning ainult valitud toiduga rauavarusid täita
ei õnnestu. Seega kuna Teie analüüs on praegu normis, soovitan praegu
nautida suve ning teha kontrollanalüüs sügisel.

Lugupidamisega,
dr Eero Merilind
perearst