Tervise uuringud 09.10.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on küsimus minu isa kohta.
Mul on viimase aja jooksul mure, sest näen isa ebatervislikku eluviisi (suitsetab rohkem, tarvitab alkoholi sagedamini), kuidas kaal langeb, kuidas ta asetseb pidevas stressis ja pinges. On aru saadav, et kõik see soodustab haiguste arenemist. Märgan samuti, et midagi on muutunud ning käib ta tihti tualetis. Soovin teda saada uuringutele, aga tean, et ise ta ei hakka sellega tegelema ja tõenäoliselt talle ei meeldi see idee üldse.
Kas te saate mind suunata? Tundub, et eelkõige on vaja kontrollida jämesoolevähki, kopsuvähki ja eesnäärmevähki esinemist. Kas piisab laboriuuringutest, mida pakub nt sYnlab (kui piisab, siis milliseid valida?). Või parem oleks pöörduda perearsti poole, et ta annaks saatekirja kohe röntgenuuringule, gastroenteroloogile ja uroologile?

Tean, et on vaja teda veenda suitsetamisest loobuma, aga tema tööl oli mitu näidet viimaste aastate jooksul, kui suure staažiga suitsetajad loobusid harjumusest ja pärast surid infarti. Ta ei usu, et 30-aastase staaži pärast võib loobuda ja ei surra pingesse ja närvidesse...

Tänan Teid ette!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Jah, päris raske on saada vastuvõtule meest kes ise ei näe milleski probleemi. Aga see on tema probleem ja Teie ei peaks selle üle väga muretsema. Vaevused mida kirjeldate, on tõsised ja kindlasti on vaja meest uurida. Esmalt perearst, täpsustavad analüüsid, täisveri, glükhemoglobiin, ALAT, ASAT, alk fosfataas, glükoos, PSA, onkomarkerid, TSH, uriin, peitveri väljaheites, seejärel ka teised uuringud, mida otustab patsienti vahetult uuriv arst.
Ega muud kui Teie vestlus, soovitused, veenmine umbes nii- isa Sa oled mulle väga tähtis, ma ei taha, et sinuga midagi juhtub. Mul oleks palju-palju veel Sult õppida ja küsida.Palun lähme kasvõi koos arsti See kindlasti muutab suhtumist.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi