Pilonidaalsiinus 07.10.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Mul oli juuli lõpus pilonidaalsiinuse operatsioon. Haava ei õmmeldud kokku ja kinni kasvamine on olnud arsti sõnul aeglane. Kuu tagasi tulin austraaliasse. Enne seda ütles arst et austraalias olles peaks nädala jooksul kinni kasvama. Kuid nüüd kuu hiljem tuleb ikka verd sellest kohast. Kas on võimalik et see koht kasvab veel kinni või vajab see arsti abi. Uurin sest kohalik meditsiin on kallis.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Olen jälginud 5-6 pilonidaalsiinuse op-i järgse patsiend käekäiku. Olenevalt lõike suurusest, kasvab haav kokku 1-3 kuud, oluline on ka patsiendi enda toitumine, üldine tervis. Oletan, et Te ei külita pehmetel patjadel vaid teete tõsist tööd. Küllap on olnud mõni õlemäärane pingutus, kükitamine, tõstmine, vedamine, jalgade hargitamine vms, mistõttu juba paranev haav on saanud veidi ärritada-rebeneda. Sedasorti haavade hooldus on steriilne niiske kehasoolsusega võrdne e isotooniline keskkond- nt Normgel, Prontosan haavageel. Eelnevalt võib haava julgesti dushitada, pesta lasteseebiga ja siis mõne nimetatud geeliga siduda ja panna rullteibiga kinni, 10-15 cm laius. Jama on see, et sealkandis on teadagi mis, st ka kakamine peab olema võimalik. Väljaheide ei tohi muidugi sattuda haavale. Ka ülemäärane soe ja niiske pole mitte hea.
Loodan, et saate abi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi