Füüsiline koormus 29.01.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on viimase kuu jooksul tekkinud imelik reaktsioon füüsilisele koormusele: ebanormaalselt läheb pulss kõrgeks ehk üle 180 ja ajab iiveldama. Hiljem on päev või paar kehatemperatuur 1-1,5 kraadi normaalsest madalam, ajab külmetama ja kehv tunne nagu viirushaiguse ajal. Selline reaktsioon on juba üsna kergetele treeningutele nagu 5km sörkjooksu või tund ujumist - samasugustele millel kaks kuud tagasi pulss eriti üle 140 ei tõusnud. Probleem tekkis äkki: peale üht üsna kurnavat ja pikka u. 7 tunnist võistlust. Samas võtsin sellest ka aega taastumiseks. See polnud mul esimene selline kord.
Omast arust teen ma kõik õigesti: uni on piisav, toitumine regulaarne ja mitmekülgne, aga midagi on ikka vale. Stressi veidi küll on, kuid märgatavalt üleliia küll pole.
Mul on endal nõu üsna otsas. Kas peaksin proovima veel midagi päevarežiimis või toitumises muuta või oleks mõtet arsti juures midagi ära kontrollida? Või mõjubki kõrge vanus (34) ja talv paratamatult niimoodi?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
34 on bioloogilises mõttes selline aeg, mida on kindlasti veel väga vara vanaduseks nimetada. Pealegi tasub oma sisetunnet alati usaldada: kui Teile ikkagi tundub, et miski on valesti, siis tasub seda pigem kontrollida kui ignoreerida, seda enam, et hea treenituse foonilt on äkitselt selline probleem tekkinud ja ainuüksi stress seda situatsiooni ei seleta.
Kindlasti tasub minna oma perearstile ning oma lugu ära rääkida ning lasta väike tehniline ülevaatus teostada - isegi siis, kui mingit tegelikku tervisehäda põhjusena ei selgu, saate vähemalt rahuliku südamega edasi treenida.
Lugupidamisega
Le Vallikivi