Vitamiin B12 20.11.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Pojal (27 aastat) on väga kõrge vitamiin B12 veres - üle 2000 (norm 600). Mõõdeti 4 korda ja tulemus sama. Vitamiine, ega midagi muud poeg ei tarvita.
Viimasel ajal on aina rohkem uuringuid olnud, mille kohaselt see võib viidata vähile või vähi arengule.
Oleme selle probleemiga käinud hematoloogi juures. Võeti seljaüdiproovi. Verevähki ei tuvastatud.
Peale kõike, pojal on maohaavand ja mõned kuud tagasi avastati ka proctitis ulserosa.
Muidu tunneb ennast ok, aga ma kardan, et tal ei oleks arenemas mingi suur probleem. Arstide uuringud viitavad B12 seosele vähiga (vere, maksa, kopsu). Maksa ja kopsu me ei ole eraldi uurinud HIV-i ei ole. Ja hepatiiti kah.
Tahame veenduda, et midagi halba ei arene tal. Mis Te arvate, kus ja missuguseid uuringuid saab veel teha? Minul ja poja isal on B12 - 200.
Ühe sõnaga, mis arsti juurde saab probleemiga minna? Kas meil Eestis tehakse selliseid uuringuid?
Ette tänades ja lugupidamisega

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
kui uuringutega on välistatud hematoloogilised haigused ning põhjalikult uuritud ka maksa tööd - kindlasti on määratud maksafunktsiooni testid ning kõik hepatiidimarkerid ning midagi ohtlikku ei ole leitud ning poja enesetunne on üldjoontes hea ning muud hädad on kontrolli all, siis ei olegi jäänud väga rohkem uuringuid, mida veel teha saaks. Põhimõtteliselt võib veel konsulteerida mõne hea sisehaiguste spetsialstiga, kes Teie jaoks kogu pildi ja edasise taktika põhjalikult lahti seletaks, aga üldiselt tuleb ilmselt lihtsalt natuke oodata ja lasta ajal mööda minna ja siis edasi vaadata - sest enne ei saa ju midagi teha, kui pole teada, kas üldse ja millesse sekkuma peab.
Lugupidamisega
Le Vallikivi