Kõhuussid 08.05.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Kirjutan Teile, kuna mul on probleem kõhuussidega. Nimelt peaaegu kuu aega tagasi läksin perearstile, kuna kõhus naba piirkonnas oli katsudes kogu aeg valutunne, päraku ümber sügelus ning olen ise väljaheite seest leidnud ussi (selline vihmaussi sarnane, kirjeldusi lugedes tundub tegemist olevat solkmega). Analüüs midagi ei näidanud (võeti nii päraku piirkonnast proov kui ka väljaheite proov). Perearst kirjutas küll Vermoxi, kuid kuna proovid oli nö korras, siis seda, et ma ise ussi olen näinud, eriti uskuda ei tahtnud. Kolm nädalat tagasi võtsin siis ühe tableti hommikul ja ühe õhtul kolmel järjestikusel päeval. Paar esimest päeva pärast ravi lõppu ei tundnud erilist muutust: kõht endiselt punnis ja valulik ning päraku ümber kerge sügelus, kuid umbes 4-5 päeva pärast ravi lõppu avastasin, et valu, mida enne pidevalt kõhus tundsin, oli kadunud ja kõht muutunud lamedamaks ning seda oli kergem sisse tõmmata. Enam ei olnud sellist pidevat täiskõhu tunnet. Kuid siis umbes kümnendal päeval pärast ravi lõppu (ravi algusest peaaegu kaks nädalat hiljem) tundsin, et kõhtu on jälle punnis tunne tekkinud ning naba tagant katsudes valulik. Samuti kogu see periood (isegi siis, kui ma ennast paremini tundsin) märkasin, et väljaheite sees oli iga kord palju selliseid ühesuguseid väikesi musti või tumepruune tükke (lähemal vaatamisel tundus nagu väike koorikuga muna) ja enam-vähem sama suuri valgeid tükke. Läksin siis järgmisel päeval taas perearstile ja rääkisin oma probleemist. Seda, et väljaheites võisid olla ussimunad, lükkas perearst ümber, kuna neid ei olevat silmaga näha ja et need olid mul toidujäänused. Enda pealekäimise peale kirjutas perearst veel ühe Vermoxi. Alustasin võtmist samal päeval ja samamoodi nagu enne. Nüüdseks on viimase ravi algusest juba üle nädala möödas, kuid mingeid muutusi ei ole täheldanud, kõht on endiselt pidevalt punnis ja naba piirkond valulik, samuti aeg-ajalt sügelustunne.

Kas võib olla juhtunud, et jäin viimase ravikuuriga hiljaks (ühest ravikuuri algusest oli teiseni 13 päeva) või lihtsalt mingil põhjusel ravim ei mõjunud? Äkki oleks vaja proovida midagi muud? Olen lugenud, et kõhuusse ravitakse ka Decarisega, mis pidi olema tugevama toimega.

Kas taasnakatumine on välistatud, kuna tegemist nii lühikese perioodiga (3 nädalat)?

Ja kas see on siis tõesti välistatud, et ma väljaheites ussimune nägin? Kas seal ei võinud näiteks olla juba välja arenenud ussimunad?

Kuna ussikahtlus on mul endiselt olemas ja 13 päeva pärast on mul kohaliku tuimestusega kukla piirkonnas operatsioon, siis olen mures, kas see võib kuidagi seda mõjutada või isegi ohtlik olla? Kas peaksin oma kirurgile mainima, et vaatamata ravile võib mul endiselt sooleparasiit olla? Samuti võtan praegu kuni operatsiooni alguseni (need ei ole seotud) kõrvetiste tõttu üks kord päevas hommikuti Pantoprazole-Mepha’t.

Vabandan, et kiri sai pikk ja küsimusi on palju, kuid kuidas peaksin edasi toimima? Kas võin kõhuusside probleemi kuni operatsiooni toimumiseni ja kõrvetiste ravimi lõpetamiseni edasi lükata? Mulle tundub, et oma perearstile kõhuusside jätkuvat kahtlust kurtma minna pole enam mõtet, kuna vaatamata kaebustele on tema seisukohal, et mul usse pole ja uusi proove ka ei tee. Kas omal käel saab selle probleemiga minna mõne teise arsti jutule, nt erakorralisse meditsiiniabisse või hoopis nakkushaiguste arsti juurde?

Oleksin väga tänulik, kui oskate mind aidata, kuna probleeme on palju ja mure päris suur.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Vabandan hilisema vastamise eest. Mõistan muret. Et saada enam-vähem õiget vastust parasiitide olemasolust seedetraktis on kombeks teha 3 päeval järjest väljaheite proov ja päraku pühkimiseproov ussimunadele. Veidi infot annab ka täisvereproov, kus on tõusnud eosinofiilsete valgevereliblede hulk, abiks on ka vere üldantikehade määramine, IgM, IgG. Kui need proovid on korras siis on mõne sooleparasiidi võimalus väike. Arvan, et Teid uurib meelsasti nakkushaiguste arst, EMO-sse minnes saab küll korraliku peapesu.
Head ter ist soovides,
Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Väike uss linal

Tere

Pildil on näha ühte valkjat ussi tumeda peaga (liikus üsna kiiresti edasi ja seda saba osa ei olnud enne näha, ilmselt see saba osa ilmus, kui ussikese katki pigistasin). Leidsin ussi ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Julgen kahelda, et see uss on Teie seest pärit. Kas on võimalik, et mõni koduloom, nt kass või koer võib Teie voodis lesida. Praegu ripuvad sellised ussikesed nt õunapuude küljes peenikese ...

Loe edasi

Paeluss?

Pöördusin oma murega siia, sest enda perearst läks just täna suvepuhkusele, aga mure tekkis just täna. Kakasin täna ilmselt suure paelussi, kindlasti ei tulnud ta välja tervikuna, aga teda tuli välja ikka ...

Le Vallikivi

Vastas dr Le Vallikivi

Tervist,
"kõhuussid" nagu neid maakeeli nimetatakse, võisidki olla ka Teie aastatetaguste kõhuvalukaebuste põhjuseks. Diagnoosimise teevad keerukaks mitmed asjaolud, näiteks:
1. kaebused on ...

Loe edasi

kõhuussid ja imik

Tere!
hiljuti avastasin, et mul on väljaheites valged ussikesed. Samas imetan 3,5-kuust last, kes pudelit ei võta. Laps magab öösel kaisus. Kuidas ussidest lahti saada? Kas peaksin laskma usse kontrollida ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Ikka juhtub! Soovitan siiski pere või nakkusarsti poolt väljaheite uurimiust teiste ussnugeliste suhtes ja siis ka vastavat ravi. Uurida tasuks ka pisipõnni.
Head tervist soovides,
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: